Bakan Çavuşoğlu 13. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu! 'İsveç ve Finlandiya taahhütlerini yerine getirmedi'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı'nın kapanış töreninde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya'nın taahhütlerini yerine getirmediğini ifade etti.

Gündem 11.08.2022, 18:00 11.08.2022, 18:53
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı'nın kapanış töreninde düzenlenen basın toplantısında konuştu. 

Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar: 

İSVEÇ VE FİNLANDİYA SÖZÜNÜ TUTMADI 

İsveç ve Finlandiya'dan bu yönde atılan bir adım görmedik. Açıklamalar var ama biz sürekli somut adımlar görmek istediğimizin altını çiziyoruz.  Bizim için bir zaman baskısı yok. NATO üyesi olmak isteyen ülkeler bunlar. İsveç ve Finlandiya ile ortak mutabakat toplantısının ilki 26 Ağustos'ta olabilir.

İSRAİL İLE NORMALLEŞME

Normalleşme süreci bizim ilkelerimizden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor özellikle Filistin konusunda. İsrail ile karşılıklı adımlar atıyoruz. Tekrar büyükelçi atanması için adımlar atılacağını duyurmuştuk.

AB'YE ÜYELİK SÜRECİNDE MESAFE KATEDİLMEDİ

Üyelik sürecimizle ilgili bir mesafe görmüyoruz. Biz teknik anlamda siyasi engelleri kaldırıp müzakere etmeye hazırız diyeceğiz. AB Tarafından samimi bir yaklaşım görmüyoruz. Biraz oyalamaca var.

Avrupa'da bazı sorunlar var. Bu sorunların çözümü için tek başına irade koyabilen tek ülke Türkiye. Sorunların çözümü konusunda kafa yoran ve somut adımlar atan ülke Türkiye.

Bizim bugüne kadar yaptıklarımızı AB ile yapsaydık AB küresel bir aktör olurdu. Türkiye vazgeçilmez bir ülke. Fırsatlar nasıl değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa'nın buna ihtiyacı var.

'SURİYE İLE TEMASIMIZ YOK'

Şu anda böyle bir temas söz konusu değil. Bir ara istihbaratlar arasında bir görüşme olmuştu. Şimdi tekrar başladı. Bu görüşmelerde önemli konular ele alınıyor.

Şu anda böyle bir temas söz konusu değil. Sonuçta uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer "Sizi rejimle görüştürelim" dediler. Bir ara istihbaratlar arasında bir görüşme olmuştu. Şimdi tekrar başladı. Bu görüşmelerde önemli konular ele alınıyor.

'SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI İLE KISA BİR GÖRÜŞMEM OLDU'

Belgrad'da diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla kısa bir sohbetim oldu. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Muhalif olan Suriyelilerle Rejim arasında bir barışın gerekli olduğunu ve Türkiye olarak destek vereceğimizi her zaman söylüyoruz.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI VERİLECEK MÜCADELEYİ DESTEKLERİZ'

Bölücü terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi de biz destekleriz. Suriye topraklarında gözümüz yok. Ama Suriye'de birlik beraberlik olmazsa Suriye bölünebilir. Bunu engelleyebilmek için Suriye'de güçlü bir yönetim lazım. Onun dışında herhangi bir temas olmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!