Bakan Bozdağ talimat verdi! TCK’da Pınar Gültekin düzenlemesi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Pınar Gültekin’in katiline uygulanan ve büyük tartışma yaratan haksız tahrik indirimle ilgili ''Benim de vicdanım sızladı. Haksız tahrik indirimi tartışılmaya açılmalı'' demişti. Bozdağ, haksız tahrik indiriminin yeniden düzenlenmesi için talimat verdi. Bürokratlar TCK’nın 29. maddesi üzerinde çalışma başlattı.

Gündem 25.06.2022, 07:46 25.06.2022, 08:43
Abone ol
Bakan Bozdağ talimat verdi! TCK’da Pınar Gültekin düzenlemesi

Muğla'da diri diri yakıldıktan sonra üzerine beton dökülerek katledilen Pınar Gültekin davasında sanık Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimiyle 23 yıl hapis cezası verilmişti. Haksız tahrik indirimi kamuoyunda büyük tepki çekti.

PINAR GÜLTEKİN DÜZENLEMESİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Pınar Gültekin’in katiline uygulanan ve büyük tartışma yaratan haksız tahrik indiriminin yeniden düzenlenmesi için talimat verdi. TÜRK Ceza Kanunu’nun mevcut 29. maddesinde düzenleme, “Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 18 yıldan 24 yıla ve müebbet hapis cezası yerine 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası verilir” şeklinde. Bu indirimler kademeli şekilde azaltılacak.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLECEK

Pınar Gültekin cinayetindeki gibi “tasarlayarak ya da canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme suçunun işlenmesi halinde” haksız tahrik indirimi uygulanmaması değerlendiriliyor. Bu indirimin yapılması halinde de kriterleri net şekilde gösterilecek. Değişiklikle kadın cinayeti sanıklarına kriterleri uyuyorsa çok daha az indirim yapılacak. Pınar’ın katili gibi tasarlayıp yakarak, üzerine beton dökerek canavarca öldürenlere tahrik indirimi yapılamayacak. Ağırlaştırılmış müebbet hapis verilecek.

BAKAN BOZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Bakan Bozdağ, "Haksız tahrikin uygulaması konusunda yaşanan tartışmalar, son Pınar Gültekin mahkemesinin kararıyla değil başkaca kararlarla da Türkiye'nin gündeminde çok yoğun yer aldı. Çünkü sonuçta haksız tahrik müessesesi, yüzyıllardır olan ve bütün hukuk sistemlerinde varlığını koruyan bir müessesedir. Bu müesseseye hayatiyet kazandıracak, adalet duygusunu güçlendirecek, uygulamalara vesile kılacak, adaletsizliği önleyecek uygulamalara fren olacak bir içtihat ve bir değerlendirme elbette Yüksek Mahkemenin ve yargının da son derece üzerinde durması gereken bir konu olduğuna yürekten inandığımı burada ifade etmek isterim.'' demişti.

''BENİM DE VİCDANIM SIZLADI''

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Son tartışılan konuda elbette insan olarak benim de eminim ki pek çok kimsenin de vicdanı sızlamıştır'' ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!