Bakan Bozdağ'dan Avrupa ülkelerine kritik mesaj: Türkiye'nin 735 iade talebi reddedildi

Son dakika haberleri... Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kritik açıklamalarda bulundu. Bozdağ,''Türkiye’nin iade talepleri var. Bugüne kadar 2012’den 2022’ye kadar yabancı ülkelerden terör suçları çerçevesinde Türkiye bin 998 tane adli yardımlaşma talebinde bulunmuş.'' dedi.

Gündem 10.08.2022, 10:22 10.08.2022, 11:05
Abone ol
Bakan Bozdağ'dan Avrupa ülkelerine kritik mesaj: Türkiye'nin 735 iade talebi reddedildi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara'da gerçekleştirilen 13. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu.

'ADALET YOK DEDİKLERİ DOSYALARI BİLMİYORLAR'

Büyükelçilere hitap eden Bozdağ, mahkemelerde alınan kararları eleştirenlere seslendi.

Özellikle bazı davalar sonrası 'Adalet yok' naraları atanlara yönelik konuşan Bozdağ, "Adalet yok diye bağıranların gündeme getirdiği dava sayısı beşten fazlasını sayan çıkmıyor. O beş tanesini de bilmiyorlar. Dosyayı, delilleri bilmiyorlar." dedi.

'SADECE TARAFLARIN YAZDIKLARINA İNANIYORLAR'

Açıklamalarına devam eden Bakan Bozdağ, adaletin olmadığını söyleyenlerin dosyaları görmeden sadece taraftarlarının yazdıklarına inandıklarını belirtti.

'HAKİM VE SAVCILARI MAHKUM EDEN YAKLAŞIM ORTAYA KOYUYORLAR'

Ayrıca Bozdağ, dosyalardaki bilgisizlik nedeniyle hakim ve savcıları mahkum eden yaklaşımlar ortaya konulduğunu da sözlerine ekledi.

Bozdağ konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Adalet yok diye bağıranların gündeme getirdiği dava sayısı beşten fazlasını sayan çıkmıyor. O beş tanesini de bilmiyorlar. Dosyayı, delilleri bilmiyorlar. Sadece taraftarlıklarına göre, dosyayı görmeden taraftarlarının yazdıklarına inanarak o dosyada görev yapan hakim ve savcıları mahkum eden yaklaşım ortaya koyuyorlar

'735 İADE TALEBİ REDDEDİLMİŞ'

"Türkiye’nin iade talepleri var. Bugüne kadar 2012’den 2022’ye kadar yabancı ülkelerden terör suçları çerçevesinde Türkiye bin 998 tane adli yardımlaşma talebinde bulunmuş. Şu ana kadar 735’i reddedilmiş 18’i kabul edilmiş. Diğerlerinin cevabı daha yok.  Terör suçlarından AB üyesi ülkelerden 893 talebimiz olmuş. Bunlardan sadece 4'ünü kabul etmişler, 500'ünü reddetmişler."

'TÜRKİYE AİHM KARARLARINA EN FAZLA UYAN ÜLKEDİR'

"Türkiye AİHM kararlarına uymayı taahhüt eden ülkeler içerisinde oran itibarıyla en yüksek oranda uyan ülkedir. AİHM kararlarını uymayı ve uygulamayı taahhüt eden ülkelerin uyma oranı yüzde 80,14'tür. Türkiye'nin uyma oranı yüzde 87,90'dır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!