Bakan Akar: Üçlü Mutabakat Zaptı bir son değil iyi bir başlangıçtır

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar resmi ziyaret kapsamında geldiği başkent Riga’da Kahramanlar Mezarlığı’nın ardından Letonya Savunma Bakanlığı’na geçti. Ardından açıklamalarda bulunan Bakan Akar, 'Türkiye'nin Madrid Zirvesi'nde Finlandiya ve İsveç ile imzaladığı Mutabakat Zaptı bir son değil, iyi bir başlangıçtır. Türkiye'ye karşı taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz' ifadelerine yer verdi.

Gündem 28.07.2022, 15:05 28.07.2022, 15:43
Abone ol
Bakan Akar: Üçlü Mutabakat Zaptı bir son değil iyi bir başlangıçtır

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Letonya'nın başketni Riga'da Kahramanlar Mezarlığı'nı ziyaret etti. 

Ardından Savunma Bakanlığı'na geçen Akar, burada Savunma Bakanı Artis Pabriks ile görüşüp şeref defterini imzaladı. 

ORTAK BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU 

Heyetler arası görüşmelere başkanlık eden Akar ve Pabriks daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

'Değerli dostum' diyerek hitap ettiği Pabriks ile bir araya gelmekten memnun olduğunu belirten Akar, Letonya ve Türkiye'nin Avrupa-Atlantik güvenliğine ve NATO'ya katkısı dahil olmak üzere ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

'İNSANİ ATEŞKES İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Letonya ile Türkiye arasındaki dostluk ve müttefiklik ilişkilerine vurgu yapan Akar konuyla alakalı, "Ukrayna'nın bağımsızlığına ve egemenliğine desteğimizin altını çizdik. Bir an önce insani ateşkes, gerginliği azaltılması ve insani yardımların ulaştırılmasının devamlılığının sağlanması için çalışıyoruz" sözlerine yer verdi. 

Tahıl sevkiyatı ile ilgili bilgi paylaştıklarını belirten Akar, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM ile imzalanan tahıl anlaşmasının ardından Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin İstanbul’da kurulduğunu hatırlattı. 

Tarafların merkeze temsilci ve görevli atadığını söyleyen Akar şu ifadelere yer verdi: 

Merkez çalışır durumda. Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler görevlileri önümüzdeki saatler, günlerde Ukrayna limanlarında bekleyen gemilerin tahıl nakliyesine başlaması için gece-gündüz çalışıyor.

'MUTABAKAT ZAPTI BİR SON DEĞİL İYİ BİR BAŞLANGIÇTIR'

Pabriks ile görüşmesinde NATO içinde ikili iş birliği ve bölgesel güvenlik konularının da ele alındığını aktaran Akar, şunları söyledi:

Türkiye'nin Madrid Zirvesi'nde Finlandiya ve İsveç ile imzaladığı Mutabakat Zaptı bir son değil, iyi bir başlangıçtır. Türkiye'ye karşı taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Ülkelerimiz arasında savunma sanayi iş birliğinin nasıl daha da geliştirilebileceğini görüştük. Savunma Sanayii İşbirliği Toplantısı’nın sonuncusunu nisan 2022'de Ankara'da başarıyla gerçekleştirdik. Gerçekten de bu iş birliğinin daha da gelişmesini istiyoruz. Ayrıca askeri eğitim iş birliği konusunda çalışmaların artırılması konusunda mutabık kaldık. Bununla birlikte FETÖ konusunda somut adımların görülmesine ilişkin beklentimizi de dile getirdik.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!