Bakan Akar: Terörist nerede ise hedefimiz orası

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Programda, "Bizim tek amacımız var: Ülkemizin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Komşularımızın egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Tek hedefimiz var, terörle mücadele." ifadesini kullanan Akar, Türkiye'nin terörü bitirmekte kararlı olduğunu vurguladı.

Gündem 01.08.2022, 10:42 01.08.2022, 12:03
Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.  Programda, "Bizim tek amacımız var: Ülkemizin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Komşularımızın egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Tek hedefimiz var, terörle mücadele." ifadesini kullanan Akar, Türkiye'nin terörü bitirmekte kararlı olduğunu vurguladı.

Bakan Akar'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

UKRAYNA'DAN HAREKET EDEN TAHIL YÜKLÜ GEMİ

Bu gemi muhtemelen yarın saat 15 civarında İstanbul açıklarına bulunacak. Müşterek heyet gidip yükü kontrol edecekler. 

Tahıl arzının önemi var. Rusya ve Ukrayna tahıl arzında dünyada çok önemli bir yere sahip. Savaş nedeniyle 25 milyon tondan fazla tahıl bekliyor. 

Bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklık çıkmadan devam edecek.

İstanbul'daki merkez iki tarafın birlikte olduğu tek ortam. 

Birleşmiş Milletler temsilcisi bir arkadaşımız teşekkür mesajı gönderdi. Çalışmamızı BM daima destekledi. 

UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN TÜRK UÇAKLARI

Mürettebatımız sağlıklı bir şekilde bekliyor. İnsani yardımdan dolayı ortadan çıkan bu durumu düzeltmek için hem Rusya hem Ukrayna ile görüşmelerimiz sürüyor. Provokasyon endişesiyle temaslarımızı sürdürüyoruz. En müsait zamanda uçakları alacağız. Önümüzdeki günlerde de bunun gerçekleşmesi son derece mümkün görünüyor. 

TERÖRLE MÜCADELEDE 'YERİNDE İMHA' DÖNEMİ

Terörle mücadeleyi zaman ve mekan ayrımı yapmaksızın elimizden geldiğince yürütüyoruz. Terörle mücadele bazıları tarafından çarpıtmalara maruz kalıyor. Bizim tek amacımız var: Ülkemizin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Komşularımızın egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Tek hedefimiz var, terörle mücadele. Bunun komşularımızın da lehine olduğunu herkesin görmesi lazım. Sivillere, çevreye son derece hassas olduğumuz bilinmeli. 

Mehmetçik büyük bir moral vatanı için, bayrağı için görev yapma duygusuyla büyük bir mücadele vermekte. İnşallah başaracağız. 

Teröristler, elebaşları da dahil hiçbiri iki gün aynı yerde yatmıyor. Mehmetçik enselerinde. Kim destek verirse versin, arkalarında kim olursa olsun, terörü bitirmekte kararlıyız. 

KUZEY IRAK DOHUK'TAKİ SALDIRI

Bizim yaptığımız çalışmalarda sivil insanlar, mahalleler, tarihi-dini yapılar, çevre bizim için dokunulmaz. Musul Konsolosluğumuza yapılan saldırı kimin masum insanlara ateş edebildiğini ispatladı. Bunlar kundaktaki bebeklere kurşun sıkan alçaklar. Bu olayların nasıl yapıldığını herkesin anlaması lazım. Bizim mücadelemizin sadece bizim için değil aynı zamanda Iraklı kardeşlerimizin de güvenliğine büyük katkı sağlayacağını da herkesin görmesi lazım. 

SURİYE'NİN KUZEYİNE HAREKAT HAZIRLIĞI

2011'de Suriye'de kriz çıktıktan sonra ülkemizin sınırlarına karşı çeşitli saldırılar oldu. Camiler bombalandı. Reyhanlı'da insanlar hayatını kaybetti. Kimse tarlasına gidemez oldu. 

Tel Rıfat ve Münbiç'te unsurlarımıza karşı saldırılar var. Misliyle karşılık veriyoruz. 

Hudutlarımızı korumak için, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için nerede ne zaman ne lazımsa bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. 

ÜLKESİNE GÖNÜLLÜ DÖNEN SURİYELİ SAYISI

1,1 milyon civarında Suriyeli kardeşimiz güvenli ve gönüllü şekilde topraklarına döndü. 500 bini de İdlib bölgesine döndü. 

ABD'NİN TERÖRİSTE TAZİYE MESAJI

Bir akıl tutulması, izahı yok bunun. Amerikalı müttefiklerimiz yarın hatırlayınca üzülecekler, 'Çok yanlış bir şey yaptık' diyecekler. 

(ABD, PYD/YPG'den vazgeçer mi?) Vazgeçecek. Terörle, teröristle yaşanmaz. Eninde sonunda bunu anlayacaklar.

ABD'DEN F-16 ALIMI 

Amerika toplantı yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Biden'le yaptığı temaslarda, yönetimin son derece pozitif olduğunu müşahede ettik. Beklentimiz herhangi bir şart olmaksınız sonuçlanması. 

YUNANİSTAN'IN PROVOKATİF ADIMLARI

Yunanistan'ın itirazı talihsiz bir girişim. Yunanistan'ın tavrı anormal. F-16'ları vermeyin dediler, Almanya'ya gidip denizaltıları vermeyin dediler. 

Yunan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı maalesef son derece saldırgan söylemlerle iki ülke arasında oluşması muhtemel olumlu havayı çürütüyorlar. Dillerine bir şey doladılar: Yeni Osmanlıcılık. 

Uluslararası hukuk diyoruz. Haklarımızı talep ediyoruz. Bütün haksızlıklara rağmen konuşalım diyoruz. 

Türkiye'ye karşı kendilerince bir hesap içindeler. Silahlanma bütçesinde 5 katına çıkan bir artış var. Diyoruz ki bu TSK ve Türkiye için az, savunma için çok.

Yunanistan'la sorunlarımızın çözümü için diyalogdan başka yol göremiyoruz. 

FETÖ İLE MÜCADELE

Bugüne kadar 24 bin 435 FETÖ mensubu ihraç edilmiştir. Bunlardan 2 bin 754'ünün de rütbesi geri alınmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!