banner2

Bakan Akar Kosovo'da resmi ziyaretlerde bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkiler hakkında, "Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle takip etmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Gündem 28.12.2021, 21:22
Abone ol
Bakan Akar Kosovo'da resmi ziyaretlerde bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bosna Hersek ziyaretinden sonra Kosova'ya geçti.

Resmi ziyaret kapsamında geldiği başkent Priştine'de öncelikle Savunma Bakanlığına giden Akar, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj tarafından askeri törenle karşılandı.

Bandonun iki ülke ulusal marşlarını çalmasından sonra Bakan Akar, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından iki bakan baş başa görüştü, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Akar, "Değerli dostum" diye hitap ettiği Mehaj'a sıcak karşılamadan dolayı teşekkür etti.

"YAPICI VE OLUMLU BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK"

Akar, görüşmelerde, Türkiye ve Kosova arasındaki gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, "Son derece kapsamlı, yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdik" dedi.

"KOSOVA'NIN BİZİM ÇALIŞMALARIMIZDA ÖZEL VE ÖNEMLİ BİR YERİ VARDIR"

Tarihi geçmişi ve ortak değerleri olan iki ülke arasındaki ilişkileri "önemli" olarak nitelendiren Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, bir Balkan ülkesi olarak Balkanlar'daki gelişmeleri yakından takip etmek durumundadır. Doğal olarak Kosova'nın da bizim çalışmalarımızda özel ve önemli bir yeri vardır. İlişkilerimizi, iş birliğimizi daha da geliştirmek, bu konuda olabildiğince somut destek sağlamak için devamlı görüşerek çözümler arıyoruz. Kosova'nın barış, istikrar, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruyarak hayatiyetini sürdürmesi konusu bizler için çok önemli. Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi, hemen ardından Türkiye'nin Kosova'yı tanımasıyla başlayan bu süreç son derece yapıcı ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bir tarafta ekonomik konular dahil ilişkiler gelişirken diğer taraftan da askeri konularda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle izlemekteyiz."

FETÖ İLE MÜCADELE

Kosova'nın Avrupa Atlantik kurumlarıyla ilişkisinin gelişmesine yönelik de Türkiye'nin katkılarına dikkati çeken Akar, "Geçtiğimiz aylarda maalesef kuzeyde bazı sıkıntılar oldu, gerilim biraz yükseldi. Bunu endişe ile takip ettik ama geldiğimiz noktada oradaki durumun sakinleşmesini de büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Priştine ve Belgrad diyaloğunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu diyalogla birlikte bölgedeki barış ve istikrarın gelişmesi için yapılan çalışmaları da tamamen destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Akar, FETÖ ile mücadele konusuna da değinerek, "FETÖ ile mücadelenin burada somut şekilde sonuçlanması için karşılıklı görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu sadece ülkemiz için değil aynı zamanda Kosova için de bir tehdide dönüşebilir. Bunun da sizler tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Bu konuda Kosovalı dostlarımızdan somut adımlar bekliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!