banner2

Bakan Akar korkunç iddiayı açıkladı: Mayınlar Karadeniz'e NATO kuvvetlerinin girmesi için bırakılmış olabilir

Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar, Karadeniz’de serbestçe gezinen mayınlarla ilgili olarak "NATO'ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz'e girmesi için bir plan dâhilinde bu mayınlar bırakılmış olabilir iddiaları var" ifadesini kullandı.

Gündem 10.04.2022, 09:05 10.04.2022, 09:15
Abone ol
Bakan Akar korkunç iddiayı açıkladı: Mayınlar Karadeniz'e NATO kuvvetlerinin girmesi için bırakılmış olabilir

Bakan Akar, AK Parti’nin hafta içi yapılan MKYK toplantısında savunma sanayi projeleri, Rusya-Ukrayna savaşı ve Karadeniz’de bulunan mayınlarla ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

'TÜRKİYE BARIŞIN SAĞLANMASI İÇİN YOĞUN ÇABA SARF EDİYOR'

Türkiye Gazetesi'nin iddiasına göre Bakan Akar şöyle konuştu:

Daha önce hiç savunma sistemin yokken, şimdi denizaltını bile kendin yapıyorsun. Uçak gemisi yapıyorsun. İHA’lar, SİHA’lar var. Filipinler’e ATAK helikopteri sattık. Gurur duyulacak projelerimiz var.

Savunma sanayinde büyük oranda yerlileşme sağladık. Şimdi kendi helikopter motorumuzu tamamen yerli yapmaya çalışıyoruz. Hem Ukrayna hem de Rusya ile vazgeçemeyeceğimiz ilişkilerimiz var. Onlar açısından da öyle. Türkiye barış sağlanması için yoğun çaba sarf ediyor. Onlar da görüyor bunu ve Türkiye'ye güveniyorlar.

MAYIN SAYISI BİLİNMİYOR

Karadeniz’de bulunan mayınlar Rus yapımı ama hangi ülke bıraktı bilmiyoruz. Araştırdık, tespit edemedik. 400 civarında mayın olduğu yönünde basında haberler çıkıyor ama bu tam bir muamma. Sayı bilinmiyor. Diğer ülkeleri de teyakkuza geçirdik. Bulgaristan ve Romanya makamları ile görüştük. Tarama çalışmaları yapıyor onlar da.

'KARADENİZ'DE BİR SAVAŞIN OLMASINI İSTEMİYORUZ'

Bu mayınlarla ilgili başka iddialar da var: NATO’ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bir plan dâhilinde de bu mayınlar bırakılmış olabilir mi? Bizi sıkıştırmak için. Ama biz Montrö kurallarına bağlı kalacağız.

Karadeniz’e savaş gemilerini sokmayacağız. Karadeniz’de bir savaşın olmasını istemiyoruz. Bu mayınlar halatından kopunca normalde kendini kilitliyor. Ama bu imha edilen mayınlarda böyle bir sistemin olmadığını gördük. Yani bilerek kilit sistemi devre dışı bırakılmış olabilir mi? Araştırmalarımız sürüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!