banner2

Bakan Akar'dan İsveç ve Finlandiya'ya sert tepki! 'Gözümüze sokar gibi terörist elebaşının fotoğrafını duvara yansıttılar'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği talebi ile ilgili yaptığı açıklamada, 'Görüşmeler devam ederken bir de parmağını gözümüze sokar gibi terörist elebaşının fotoğrafı duvarlara yansıtıldı. Bu nasıl bir anlayış?' ifadelerine yer verdi.

Gündem 27.06.2022, 17:07 27.06.2022, 17:12
Abone ol
Bakan Akar'dan İsveç ve Finlandiya'ya sert tepki! 'Gözümüze sokar gibi terörist elebaşının fotoğrafını duvara yansıttılar'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik komutanlarının katılı ile video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi. 

Bakan Akar'ın bir dizi talimat verdiği toplantıda Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki birlik komutanları devam eden faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgiler paylaştı. 

TSK'nın Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini geçirdiğine dikkat çeken Bakan Akar, "Bizim işimizin adı: ‘savunma ve güvenlik’. Ülkemizi karada, denizde, havada savunmak, milletimizin güvenliğini sağlamak. Bununla birlikte haklı davalarında dost ve kardeş ülkelerin yanında bulunmak, onlara destek vermek. Bunun yanı sıra bölge ve dünya barışına katkı sağlamak. Bunlar için çalışıyoruz. Bu konularda yaptıklarımız ortada" ifadelerine yer verdi. 

'TÜRKİYE HAYIR DERSE İKİ ÜLKE DE NATO'YA GİREMEZ'

Diğer yandan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği talebine ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Akar şu ifadelere yer verdi: 

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere İspanya’ya gideceğiz. NATO’da önümüzdeki en önemli konulardan biri İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilip edilmeme konusu. NATO’da tüm kararlar oy birliğiyle alındığı için Türkiye’nin ‘Hayır’ demesiyle iki ülke NATO’ya giremez. Bizim NATO’nun açık kapı politikasına karşı durmamız söz konusu değil. NATO genişlesin ama ilkeli bir şekilde genişlesin. NATO kurallarına, adetlerine, geleneklerine uygun olsun bu genişleme.

'SEN BİLDİĞİNİ YAPARSAN BİZ DE BİLDİĞİMİZİ YAPARIZ'

Terörün NATO'ya yönelik en önemli tehditlerin arasında bulunduğunu belirten Bakan Akar şu ifadeleri kullandı: 

Yıllardan beri Türkiye olarak terörle karşı karşıyayız. Masum insanların canlarına kasteden terör belası ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Siz bizim bu somut mücadelemize katılmayacaksınız, katılmadığınız gibi teröristlere destek vereceksiniz, bunlar için güvenli ülke olacaksınız, size sığınacaklar, onlara maddi-manevi destek sağlayacaksınız, akıl vereceksiniz. Ondan sonra ‘Ben NATO’ya gireceğim’. Niçin? ‘Bana saldırı olursa Türkiye bana yardım etsin’ diye. NATO’ya girmenin anlamı bu. Bu konudaki bencilliğin, mantık katliamının açıkça görülmesi lazım. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımız olarak söylediğimiz şey bu. Bu süreç, görüşmeler devam ederken bir de parmağını gözümüze sokar gibi terörist elebaşının fotoğrafı duvarlara yansıtıldı. Bu nasıl bir anlayış? ‘Ben bildiğimi yaparım’ demek bu. Sen bildiğini yaparsan biz de bildiğimizi yaparız.

'GİZLİ AMBARGONUN KALDIRILMASI GEREKİYOR'

Bunu tüm muhataplarıyla da paylaştıklarını belirten Bakan Akar, "Biz Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulü ile ilgili teröristlere verdikleri desteği ve onlarla ilişkilerini tamamıyla kesmeden, bunları somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil. Aynı zamanda gizli ambargonun da kaldırılması kendileriyle yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduğumuz görüşümüzdür" sözlerine yer verdi. 

'1843 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'

Terörle mücadelede Türkiye'nin başarısına da dikkat çeken Bakan Akar, mücadelenin zorlu arazi ve hava koşullarına rağmen devam ettiğini belirtti. 

“Terörist neredeyse hedef orası” anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Akar, “Terörü kaynağında kurutmakta kararlıyız, azimliyiz, buna da muktediriz” diye konuştu. Operasyonların artan bir şiddet ve tempoda devam ettiğini dile getiren Akar, şunları kaydetti:

Arkasında kim olursa olsun en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Silahlı Kuvvetlerimiz tek yumruk, tek yürek olarak mücadeleye devam ediyor. Bu sene başından itibaren 1843 terörist etkisiz hale getirildi. Bunların sonu gelecek. Terör örgütündeki çöküntü ortada. Bununla ilgili veriler var. Mücadeledeki tempoyu, baskıyı sürdürerek inşallah terörü sona erdireceğiz. Sınırlarımızın güneyinde hiçbir şekilde terör koridoruna izin vermedik, vermeyeceğimizi de ifade ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bize verilecek her türlü göreve de hazırız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!