DOLAR
13.72 0.41
EURO
15.57 0.38
ALTIN
786.58 1.29
BIST
1,910.41 1.61

BAE Veliaht Prensi geliyor, Fransa yakın takipte! Le Figaro: İki yıl önce hayal bile edilemezdi

Kuzey Afrika'da Birleşik Arap Emirlikleri ile yakın işbirlikleri kuran Fransa, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın Türkiye ziyaretini yakından takip ediyor. Ziyarete ilişkin bir makale yayınlayan Le Figaro görüşme için ''İki yıl önce hayal edilemezdi'' yorumunda bulundu.

Gündem 24.11.2021, 14:11 24.11.2021, 14:28
BAE Veliaht Prensi geliyor, Fransa yakın takipte! Le Figaro: İki yıl önce hayal bile edilemezdi

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Ankara'ya yapacağı ziyaret Avrupa'da yakından takip ediliyor. Ziyarete dikkat kesilen ülkelerin başında Kuzey Afrika'da BAE ile iş birliği yapan, savunma ve enerjide yeni ortaklıklar kuran Fransa geliyor. 

''İKİ YIL ÖNCE HAYAL BİLE EDİLEMEZDİ''

Ziyaret Fransız basının da gündeminde. Le Figaro gazetesi ziyarete ilişkin bir makale yayınladı. Abu Dabi ve Ankara arasındaki ilişkilerin Arap Baharı'nın başlamasından bu yana gergin olduğunu ifade eden gazete, ziyaretin "yeni bir dönem" olarak yorumladı. 

Le Figaro ''Uzun yıllardır aralarında soğuk rüzgarlar esen, Libya semalarında insansız hava araçlarıyla savaşa giren iki aktörün bir araya gelmesi, iki yıl önce hayal edilemezdi.'' ifadesini kullandı. Geçen süreçte ABD'nin bölgeden çekilmesiyle birlikte stratejik çıkarların da değiştiğine vurgu yapan gazete, Türkiye ile  Abu Dabi arasındaki eski çekişmelerin üstesinden gelindiği vurgusu yaptı. 

BAE Veliaht Prensi geliyor, Fransa yakın takipte! Le Figaro: İki yıl önce hayal bile edilemezdi

FRANSIZ BASININDAN EKONOMİ VURGUSU

Türkiye Cumhurbaşkanlığı'ndan ziyaretle ilgili açıklamayı alıntılayan Le Figaro, Türkiye'nin ''İkili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar değerlendirilecek'' açıklamasını okuyucularına aktardı. 

BAE'nin resmi Twitter hesabında yapılan açıklamaya da yer veren Farnsız yayın organı, sürecin ve tartışmaların kritik noktasının ekonomi olduğunu vurguladı. Ziyaretin önemli bir ekonomik boyutu olduğunun altını çizdi. 

BAE Veliaht Prensi geliyor, Fransa yakın takipte! Le Figaro: İki yıl önce hayal bile edilemezdi

FRANSA NORMALLEŞME ADIMLARINI YAKINDAN İZLİYOR

Libya'da BAE ile işbirliği yapan Fransa, merkezi hükümete karşı paralel bir yönetim kurmak isteyen Libyalı darbeci General Halife Hafter'i desteklemişti. Ancak Hafter desteğiyle Libya'da bozguna uğrayan Fransa, BAE ile ilişkileri farklı boyutlara taşımak için kolları sıvamıştı. 

Savunma alanında BAE ile işbirliği yapan Fransa enerjide de ortaklık peşinde. Son olarak Fransa Maliye Bakanı Le Maire, BAE'yi yeni projelere ikna etmek için ülkeye bir ziyaret gerçekleştirmişti. O ziyarette Fransız Bakan "Ülkelerimiz arasındaki ekonomik iş birliğine yeni bir ivme kazandırmanın zamanı geldi." açıklamasını yapmış ve körfez ülkesinden Fransa'ya yatırım yapmasını istemişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!