banner2

Aytun Çıray'ın SİHA mesajına Alpan Özalan öyle bir cevap verdi ki!

Dünyanın en çok tercih edilen SİHA'sını tasarlayan Selçuk Bayraktar'a Merdan Yanardağ'ın ardından İYİ Parti'li Aytun Çıray da saldırdı. Baykar firmasına kıyak geçildiğini ileri süren Çıray'a milli futbolcu Alpay Özalan'ın tepkisi sosyal medyada çok konuşuldu.

Gündem 17.03.2022, 14:46
Abone ol
Aytun Çıray'ın SİHA mesajına Alpan Özalan öyle bir cevap verdi ki!

Türkiye'de muhalefet kesimlerinin SİHA hazımsızlığı sürüyor. Türk SİHA teknolojisini dünyanın en iyileri arasına taşıyan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar son olarak İYİ Parti'li Aytun Çıray'ın hedefi oldu. 

Twitter hesabındaki paylaşımında Aytun Çıray, "Bir 'Bayraktar SİHA, İHA' reklamıdır gidiyor. Devletin tüm imkanları önüne serilmiş. 'Rakipsiz!' genç işinsanı da babasına benzememiş. Havasından geçilmiyor. Ama hiç kimse Vestel'in üretip de ihraç ettiği Karayel ve benzerlerinden söz etmiyor. Niye?" diye yazdı. 

Dünyada 19 ülke tarafından satın alınan ve başarıyla kullanılan Bayraktar TB2 SİHA'lara devletin 'kıyak geçtiği' yaftalamasına AK Parti Milletvekili Alpay Özalan sert tepki gösterdi. 

Bayraktar TB2'lerin Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki topraklarını kurtarmasında büyük pay sahibi olmasından ötürü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Selçuk Bayraktar'a devlet nişanı verdiği fotoğrafı paylaşan Özalan, şunu yazdı:

"Meral Akşener'in Başdanışmanı Aytun Çıray, "Bir Bayraktar SİHA reklamıdır gidiyor. Selçuk Bayraktar'ın havasından geçilmiyor" dedi. Selçuk Bayraktar, SİHA'ların başarıları nedeniyle Azerbaycan'da Karabağ Nişanı'na layık görüldü. Siz ise Demirtaş'ın kahvaltı masasına layıksınız!"

Özalan'ın göndermesi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'dan gelen kahvaltı mesajına yeşil ışık yakmasından kaynaklanıyor. Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, "Dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım’ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim" ifadelerini kullanmış, Meral Akşener ise kapısına gelmesi halinde Demirtaş'ı içeri alıp onunla kahvaltı yapacağını söylemişti. 

VESTEL KARAYEL İHRAÇ EDİLİYOR

Aytun Çıray, Türk SİHA'larına saldırırken Vestel üretimi Karayel SİHA'ların yeterince gündeme getirilmediğini ileri sürdü. Çıray'ın iddiasının aksine, ilk üretildiği yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri Karayel'i Vestel'den kiralayıp yıllarca kullandı. Sahada testleri yapılan ve bir dönem envanterde başarıyla kullanılan bu ürün, isterler bakımından Baykar ve TUSAŞ SİHA'larının gerisinde kalınca TSK envanterinde yeterince yer bulma şansı yakalayamadı. 

Ancak Vestel tarafından geliştirilmeye devam eden Karayel, sonraki yıllarda yurtdışından talep görmeye başladı. Karayel'in şu anda ortak üretim modeliyle Suudi Arabistan'a ihracı sürüyor. 

MERDAN YANARDAĞ'IN TAKİPÇİSİ 

Suriye, Libya ve Karabağ cephelerinin ardından Ukrayna cephesinde de başarılı işlere imza atan Bayraktar TB2, İYİ Parti'li Çıray'dan önce gazeteci Merdan Yanardağ'ın da hedefi olmuştu. Yanardağ TB2'nin yerli ve milli bir ürün olmadığını iddia etmiş, hatta dünyanın en çok kullanılan SİHA'sına 'planör' demişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!