Yandex Metrica

AYT sınavına girmek zorunlu mu?

AYT sınavına girmek zorunlu mu?

9 Haziran Pazar saat 10:15'te başlayacak olan Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2,019,709 kişi katılacak. Peki, AYT sınavına girmek zorunlu mu?

Gündem

09.06.2024, 10:22

Ayt'ye katılmak zorunlu mudur? Bu, birçok kişi tarafından merak edilmekte ve özellikle sınava girecek adaylar tarafından araştırılmaktadır. 2024 YKS'nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT), adaylara toplamda Yabancı Dil Testi (YDT) hariç 160 soru sunmaktadır. Peki, AYT sınavına girmek zorunlu mu?

İki suç örgütü çökertildi: İstanbul merkezli 6 ilde 47 şüpheli yakalandı İki suç örgütü çökertildi: İstanbul merkezli 6 ilde 47 şüpheli... Haberi Görüntüle

AYT SINAVINA GİRMEK ZORUNLU MU?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç aşamalı bir sınav sistemidir. TYT'ye girmek tüm adaylar için zorunludur, ancak AYT ve YDT'ye katılım isteğe bağlıdır. Dolayısıyla, AYT'ye katılım zorunlu değildir. Adaylar, tercih ettikleri lisans programlarına bağlı olarak AYT'ye girmeyi seçebilirler. Önlisans programları veya TYT puanı ile öğrenci kabul eden lisans programları hedefleniyorsa, AYT'ye girmek gerekli değildir. Ancak, AYT puanı ile öğrenci kabul eden lisans programları tercih edilecekse, adayların bu sınava girmesi gerekmektedir.

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading