Yandex Metrica

Sitede Ara

AYT Pizza sorusunun cevabı nedir? 2024 AYT pizza kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun doğru cevabı hangi şık?

AYT Pizza sorusunun cevabı nedir? 2024 AYT pizza kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun doğru cevabı hangi şık?

2024 YKS sınavı geride kaldı ancak sınavda sorulan soruların doğru yanıtları ise öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. AYT Matematik bölümünde sorulan pizza sorusu ise sosyal medyada oldukça fazla tartışıldı. AYT Pizza sorusunun cevabı nedir? 2024 AYT pizza kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun doğru cevabı hangi şık? sorularına yanıt bulmaya çalıştı.

Gündem

10.06.2024, 17:13

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) maratonu geride kaldı. Milyonlarca öğrenci YKS sınavlarının oturumlarında ter döktü. Sınavın ardından öğrenciler kafalarına takılan soruların yanıtını araştırmaya başladı. Sosyal medyada en çok tartışılan soruların başnda ise AYT Matematik sorusu olan "Pizza diliminin kenarlarını yemeyen Ayşe" sorusu geliyor. AYT Pizza sorusunun cevabı nedir? 2024 AYT piza kenarlarını yemeyen Ayşse sorusunun doğru cevapı hangi şık? sorusunun yanıtı arama motorlarına sorulmaya başlandı.

Hannibal Protokolü nedir? Hannibal Protokolü nedir? Haberi Görüntüle

AYT PİZZA SORUSU

İşte 2024 AYT Matematik sorularından biri olan ve çok tartışılan o soru;  

"Bir restorandaki her bir pizza için önce daire biçiminde bir pizza hamuru açılmaktadır. Daha sonra bu hamurla eş merkezli bir daire oluşturacak biçimde turuncu renkteki malzemeli kısım oluşturulmaktadır. Bu restorana giden Ali ve Ayşe’nin sipariş ettikleripizzanın üstten görünümü şekilde verilmiştir.

Şekilde verilen pizzayı 8 eş dilime ayıran Ayşe; bu dilimlerden 3’ünü almış, 5’ini de Ali’ye vermiştir. Ali kendi dilimlerinin tamamını yerken Ayşe ise kendi dilimlerinin sadece şekilde turuncu ile gösterilen kısımlarını yemiştir.

Son durumda bu pizzanın üstten görünümünde yer alan dilimlerden Ali’nin yediği kısımların alanı, Ayşe’nin yediği kısımların alanının 2,4 katı olarak hesaplanmıştır.

Buna göre bu pizzanın yarıçapının, turuncu kısmının yarıçapına oranı kaçtır?"

İstanbul Valiliği açıkladı: 30 Haziran Pazar günü bazı yollar trafiğe kapatıldı! İstanbul Valiliği açıkladı: 30 Haziran Pazar günü bazı yollar trafiğe... Haberi Görüntüle

AYT PİZZA SORUSUNUN CEVABI NEDİR?

"Pizza kenarını yemeyen Ayşe" sorusu çok tartışıldı. Sosyal medyada oldukça yorum alan sorunun doğru yanıtı belli oldu. ÖSYM tarafından yayımlanan soru ve cevap anahtarına göre, AYT matematik bölümünde 33. sorunun cevabı "D" olarak açıklandı.

ösym_pizza_sorusu_doğru_cevabı.webp

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading