banner2

AYM'den flaş Semra Güzel kararı

Anayasa Mahkemesi, PKK'lı terörist Volkan Bora ile sevgili olan HDP'li eski milletvekili Semra Güzel'in, devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin TBMM kararının iptali istemini reddetti.

Gündem 21.02.2023, 15:06
Abone ol
AYM'den flaş Semra Güzel kararı

Anayasa Mahkemesi PKK'lı terörist Volkan Bora ile sevgili olan HDP'li eski milletvekili Semra Güzel'in devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilşkin TBMM kararının iptali istemini reddetti. 

HDP BATMAN MİLLETVEKİLİ YÜKSEK MAHKEME'YE BAŞVURDU

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, 22 Aralık 2022'de devamsızlık nedeniyle Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

AYM TALEBİ REDDETTİ

Başvuruyu inceleyen AYM, Güzel hakkındaki 1350 sayılı TBMM kararının iptal istemini Anayasa'nın 85'inci maddesi uyarınca oy birliğiyle reddetti.

TBMM İÇTÜZÜĞÜNE AYKIRI OLMADIĞI ANLAŞILDI

Yüksek Mahkeme'nin kararında, şunlara yer verildi:

Devamsızlığın tespitinden milletvekilliğinin düşmesi kararının kabulüne kadar geçen dönemde yürütülen işlemler, Komisyonlar ve Genel Kuruldaki görüşmeler, milletvekilliğinin düşmesine esas alınan devamsızlığın yapılmasına mazeret olarak ileri sürülen gerekçeler ve ortaya konan deliller ile kararların alınmasındaki usul ve süreç incelendiğinde milletvekilliğinin düşmesinin Anayasa'ya ve TBMM İçtüzüğü'ne aykırı olmadığı anlaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle milletvekilliğinin düşmesine ilişkin TBMM kararının iptali talebinin reddi gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!