banner2

Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca: Millet İttifakı'nın seçimi kazanması halinde HDP'ye en az 2 bakanlık verilecek

Aydınlık gazetesi yazarı bugünkü köşesinde, 6'lı masanın 2023 seçimlerini kazanması halinde HDP'ye en az 2 bakanlık verileceğini yazdı. Yakınca, Millet İttifakı'nın bu yönde mutabakata vardığını aktardı.

Gündem 07.09.2022, 10:37 07.09.2022, 11:58
Abone ol
Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca: Millet İttifakı'nın seçimi kazanması halinde HDP'ye en az 2 bakanlık verilecek

2023 seçimlerine az bir zaman kala partiler çalışmalarına hız verdi. Cumhur İttifakı bu süreçte, tüm milleti kucaklayan reform ve destek paketlerine imza atarken 6'lı masa ortakları "HDP seçmeninin oylarını nasıl alabiliriz?" telaşına düştü.

Aydınlık gazetesi yazarı Gaffar Yakınca, bugünkü köşesinde 6'lı masa ortaklarının seçimi kazanması halinde HDP'ye en az iki bakanlık verileceğini iddia etti.

Yakınca'nın konuya dair yazdığı köşe yazısı şu şekilde:

Konumuz HDP’ye verilecek olan bakanlık. Dikkat ederseniz bir ihtimalden söz etmiyorum, ‘verilecek olan’ diyorum. Türkiye’de siyaseti az çok okumayı bilen herkes Millet İttifakı’nın -seçimi kazanması durumunda- HDP’ye bakanlık(lar) verme konusunda mutabakata vardığını anlayabilir. Kaldı ki kulislerde dolaşan söylentiler de siyasetin manzarası ile örtüşüyor.

"HDP'YE BAKANLIK VERİLMESİ CHP YÖNETİCİLERİNİ RAHATSIZ ETMEZ"

HDP’ye bakanlık verme konusunu ilk kez CHP’li bir eski vekil dile getirmişti. Sonra CHP yöneticileri söyledi, Genel Başkan’a soruldu, “vermeyiz” demedi. Aslında CHP açısından şaşılacak bir şey değil. Zaten uzun süredir HDP’liler ile iç içeler, HDP’lilerden daha militan tipler CHP’nin yönetici koltuklarında oturuyor. Seçimi de “bir oy CHP’ye bir oy HDP’ye” diye geçirmiş ve gayet de güzel içlerine sindirmişlerdi. Dolayısı ile HDP’ye bakanlık verilmesi CHP yöneticilerini rahatsız etmez, bilakis mutlu eder.

"İP DE DAHİL, ALTILI MASADAKİLERİN HEPSİ 'TIPIŞ TIPIŞ'KENDİLERİNE ÇİZİLEN ROTADA YÜRÜMEK ZORUNDA"

HDP’ye bakanlık konusunun özellikle İP’in tabanını rahatsız edeceği düşünülüyor. Onun için bu tip durumlarda hemen sahneye sürülen isim Yavuz Ağıralioğlu. Genelde hamasi birkaç laf edip gaz alıyor, sonra işler kaldığı yerden devam ediyor. Yani, Yavuz Bey’in sözleri siyasetin gerçekleri ile uyuşmuyor, bomboş laflar olarak kalıyor. Kendisini ciddiye almamız için hiçbir makul sebep yok.

Uzatmayalım, İP de dahil, altılı masadakilerin hepsi “tıpış tıpış” kendilerine çizilen siyasi rotada yürümek zorunda. O rotada HDP/PKK’ya en az iki ve bir ihtimal üç bakanlık verilmesi var. “Nasıl olur” demeyin, önce CHP’li Barış Yarkadaş’ın sözlerine bakın.

"MAKSAT PKK PARTİSİNİN MEŞRULAŞTIRILMASI"

Aslında Yarkadaş’ın sözlerinin kamuoyunu HDP/PKK’ya alıştırma amacı ile edildiği belli. Maksat, PKK partisinin meşrulaştırılması, bakanlık yolunun açılması. Ancak Barış Bey, sözün şehvetine kapılıp biraz ileri gidiyor, belediyelerde kurdukları paylaşım sistemini ifşa ediyor. Meğer,“HDP ile yan yana gelmeyiz” diye afra tafra yapan İP’liler belediyelerde o işi çoktan halletmişler. Akçeli işler devreye girince vatan millet rafa kalkmış bile. İşte şimdi bu “denenmiş yağma sistemini” Cumhurbaşkanlığına taşımak istiyorlar.

"CHP İÇİNDE BİR EKİBİN HDP'NİN BAKANLIKLARI İÇİN NABIZ YOKLAMASI YAPTIĞI KONUŞULUYOR"

CHP içinde bir ekibin HDP’nin bakanlıkları için farklı isimlere nabız yoklaması yaptığı konuşuluyor. Konuyu İP tarafının da bildiği, HDP’ye bakanlık verilmesi konusunda mutabık kalındığı ama formülün tartışıldığı söyleniyor. İP’in asıl itiraz ettiği konu HDP’nin doğrudan hükümete dahil olması. Bunun için HDP’den CHP’ye geçecek tiplerin kullanılabileceği dile getiriliyor. En çok destek bulan formül ise aktif olarak HDP üyesi olmayan, ama HDP/PKK ile yakın ilişkileri olan en az iki isime bakanlık koltuğu verilmesi. Örneğin, HDP’nin referans verebileceği bazı akademisyenlerin isimleri telaffuz ediliyor.

Bu konudaki asıl sorun ise İP’in tavrı değil, HDP/PKK’nın durumu. Millet İttifakı, HDP tarafında kimi muhatap alması gerektiğini henüz kestiremiyor. Bakan isimleri için Demirtaş’tan mı olur almalılar, yoksa HDP’den mi bu kısım belirsizliğini koruyor. Kandil’deki terör elebaşlarının nasıl bir tavır takınacağı ise ayrı bir gerilim noktası. Çünkü yerel seçimler öncesinde teröristler yayınladıkları videolar ile Millet İttifakı adaylarına destek açıklamaları yapmışlardı. CHP adaylarından bu videolara bir tepki gelmemiş, teröristlerin desteği zımnen kabul görmüştü. Şimdi Kandil’in onaylamayacağı “bakan namzetleri” bu desteği yitirmelerine yol açabilir.

İBRAHİM KARAGÜL: O ZAMAN ATIP TUTMALAR, RESTLEŞMELER, HAD BİLDİRMELER HEP TİYATRO

TRHaber Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül de Gaffar Yakınca'nın köşe yazısına atıfta bulunarak Twitter hesabından 2 tweetlik paylaşım yaptı. Karagül, paylaşımlarında şunları ifade etti:

"Gaffar Yakınca: 

HDP'ye 2 ya da 3 bakanlık için 6’lı masada mutabakata varıldığını söylüyor. 

Konuyu İP tarafının bildiği, sadece formülün tartışıldığı söyleniyor. 

O zaman o atıp tutmalar, restleşmeler, o "had bildirme"ler tamamen tiyatro!"

"İyi Parti’li Yavuz Ağıralioğlu;
'HDP masada olursa o masadan kalkarız.'

Bence buna gücünüz yetmez. 
Çünkü 'masa'yı siz kurmadınız. 
Kuranlara söz söyleme iradeniz de yok. 

O masa çokuluslu bir planlama. 
Orada siyasi parti yok, 'görevlendirme' var."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!