banner2

Avrupa ülkelerine vize sıkıntısı: Her iki Türk'ten birinin vizesi reddediliyor!

Son günlerde Avrupa ülkelerine gitmek isteyenler Schengen vizesi başvurularında sıkıntı yaşıyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, her iki başvurudan birinin reddedildiğini ifade etti.

Gündem 01.06.2023, 10:42 01.06.2023, 11:59
Abone ol
Avrupa ülkelerine vize sıkıntısı: Her iki Türk'ten birinin vizesi reddediliyor!

Son günlerde Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için Schengen vizesi başvurusunda bulunanlar randevu almakta zorlanıyor. Randevu bulanların ise onay süreci uzun sürüyor. Ret alanların sayısının da fazla olduğu belirtiliyor.

"RET ORANINDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR"

Türkiye  Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Schengen vizelerinde sistemli bir şekilde söz konusu. Yaklaşık bin olan randevu sayısı 200'e düşürüldü. Yaklaşık 5'te bir oranında azalma var. Randevu sayısında bunun yanında bir de ret oranlarında ciddi bir artış var. Daha öncelerinde yüzde 10-15 seviyelerinde olan ret oranları 2023'te yüzde 50'lere yaklaşmış vaziyette.

TURİZM ACENTALARI DA ZORLUK YAŞIYOR 

Vize sorunu müşterilerle turizm firmaları arasında da sorun çıkmasına neden oluyor.  Turizm firması yetkilisi Ali Onaran, "Biz turizm acentaları olarak son dönemlerde çok zorlanıyoruz. O yüzden misafirlerimize sigorta yapmalarını öneriyoruz. Ret oranlarının çoğalmasından dolayı da en azından eğer vize alamazlarsa ödedikleri ücret yanmasın." uyarısında bulundu.Bazı büyükelçilik yetkilileri vize sürecinin uzamasının başvuru sayısındaki artış ve yoğunluktan kaynaklandığını belirtiyor.

VİZEYE EN HIZLI YANIT VEREN ÜLKE YUNANİSTAN 

Schengen vizesine en hızlı yanıtı veren ülkenin Yunanistan olsduğunu ifade eden Onaran, "Şu anda en hızlı yürüyen Yunanistan Konsolosluğu diyebiliriz. Diğer konsoloslukların çoğunda bize verdikleri bilgi yoğun olmaları yoğun oldukları için de sürecin ciddi şekilde ötelendiği. Peki vizesiz turlara kayma oldu mu bu süreçte? Kesinlikle tabii ki vizesiz turlara yaklaşık yüzde 40'lar ve 50'ler oranında daha fazla talep oluyor." değerlendirmesinde bulundu. Sanatçılar Volkan Konak ve Onur Akın da Şengen vize başvuruları reddedildiği için konserlerinin iptal olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!