banner2

Avrupa'da tarihe geçmişti! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş şimdi Tükiye'ye hizmet verecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede en dikkat çeken isimlerden biride Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Mahinur Özdemir Göktaş oldu. Yeni kabinedeki tek kadın olan Mahinur Özdemir Göktaş'ın bakanlığı dünya basınında yer aldı.

Gündem 05.06.2023, 11:19 05.06.2023, 12:41
Abone ol

Cumhurbaşaknı Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs'ta yeniden seçilmesiyle birlikte Türkiye Yüzyılı'nın ilk kabinesini açıkladı. Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu.

BAKAN OLMASI DIŞ BASINDA BÜLTENLERDE YER ALDI 

Belçika'nın Fransızca ve Flamanca yayın yapan belli başlı tüm haber kuruluşları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de dünyaya gelen ve Brüksel Parlamentosunda daha önce milletvekilliği yapan Göktaş'ın bakan olmasına sayfalarında ve bültenlerinde yer verdi.

"ERDOĞAN HÜKÜMETİNDE BAKAN OLDU"

Belçika haber ajansı Belga'nın haberini de kullanan Belçika basını, "Eski Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, Erdoğan hükümetinde bakan oldu" başlığıyla haberi duyurdu. Bazı medya kuruluşlarında, Göktaş'ın bakanlık görevine getirilmesi ilk haber olarak verildi.

BRÜKSEL PARLAMENTOSUNDA İLK BAŞÖRTÜLÜ MİLLETVEKİLİ OLDU 

Mahinur Özdemir Göktaş'ın kabinedeki tek kadın bakan olduğu İfade edilen haberlerde, Göktaş'ın özgeçmiş bilgilerine de yer verildi. Haberlerde, Göktaş'ın 2009'da Brüksel Parlamentosuna milletvekili seçildiği, ilk başörtülü milletvekili olduğu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle 2015'te partisinden ihraç edildiği, daha sonra Belçika'da siyaseti bırakan Göktaş'ın 2020'de Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandığı hatırlatıldı.

KABİNENİN TEK KADIN BAKANI OLDU 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabinesinde olması dikkatleri üzerine çekti. Kabinenin tek kadın bakanı olan Mahinur Özdemir Göktaş, hangi ülkenin vatandaşı? Türkiye’de görev yaptı mı?

BELÇİKA'DA GÖREV YAPTI 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu. Göktaş, daha önce Belçika’da milletvekilliği yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabinesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine Mahinur Özdemir Göktaş getirildi. Göktaş’ın kariyer geçmişi, bakanlığa getirilmesi sonrası gündeme geldi. Göktaş, daha önce Belçika’da milletvekilliği yapmış ancak sonrasında partisinden ihraç edilmişti.

CDH'DE MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ 

Belçika doğumlu olan Mahinur Özdemir Göktaş 2009 yılında ülkede Hristiyan Demokratların çizgisindeki parti CDH’den milletvekili seçildi. Avrupa’daki ilk başörtülü kadın milletvekili olan Göktaş, şehir planlama, imar, çevre, konut sorunu ve iş yerlerinde ayrımcılıklarla mücadele konularında çalışmalar yaptı. Brüksel’den milletvekili seçilen Göktaş, sözde Ermeni soykırımını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi ve bağımsız milletvekili olarak siyasi kariyerine devam etti.

CEZAYİR BÜYÜKELÇİLİĞİ YAPIYORDU

Özdemir, 2019’a kadar Brüksel Parlamentosu Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanvekilliği, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekilliği görevlerini yaptı. Göktaş, siyasi kariyeri boyunca kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet ve fırsat eşitliği konularında çalışmalar yaptı. Tarihler 2019 yılını gösterdiğine Özdemir, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

MAHİNUR ÖZDEMİR KİMDİR?

Türk asıllı Belçikalı eski siyasetçi Mahinur Özdemir Göktaş, 7 Şubat 1982 yılında Belçika'da Brüksel Bölgesi'nin Schaerbeek ilçesinde doğdu. 2009-2019 yılları arasında iki dönem Brüksel Milletvekilliği yapan Mahinur Özdemir, 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi görevini yürütmeye başladı.

BAŞÖRTÜSÜ YÜZÜNDEN ELEŞTİRİLDİ 

Mahinur Özdemir, Konya ve Emirdağ asıllı göçmen bir Türk ailesinin Belçika'daki üçüncü nesil fertlerindendir. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da Master yaptı.Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi. Mahinur Özdemir, şehir planlama, imar, çevre, konut sorunu ve iş yerlerinde ayrımcılıklarla mücadele konularında çalışmalar yapmaktadır.24 Haziran 2009 tarihinde Frankofon kesimden, Hristiyan Demokrat çizgideki CDH'den Brüksel Meclisi'ne seçilen Mahinur Özdemir Göktaş, böylece Avrupa'da ve Belçika'da vekil seçilen ilk başörtülü oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!