banner2

Asgari ücrette beklenen oldu! Vedat Bilgin duyurdu: Çok önemli bir artış yaptık

Asgari ücrette ikinci zam tartışmalarına Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son noktayı koydu. Konuya ilişkin açıklama yapan Bilgin, 'Çok önemli bir artış yaptık. Bu tartışmaları yersiz buluyorum' ifadesini kullandı.

Gündem 22.03.2022, 12:00 22.03.2022, 12:37
Abone ol
Asgari ücrette beklenen oldu! Vedat Bilgin duyurdu: Çok önemli bir artış yaptık

Türkiye, son haftalarda asgari ücrete haziran ayında bir zam daha yapılabileceğini tartışıyor. Konuya ilişkin uzmanlardan ve AK Parti kurmaylarından çeşitli açıklamalar gelirken Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tartışmalara noktayı koydu.

Bakan Bilgin, "Tartışmayı anlamlı bulmuyorum, çok önemli artış yaptık" ifadesini kullandı.

Bakan Bilgin, geçmişte Dünya gazetesine verdiği bir demeçte şunları söylemişti: 

"Asgari ücret konusunda öncelikle şunu söylemeliyiz: Bu sene yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50’nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok önemli bir şeydir. Bütün gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması önemli. Sabit ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, ücreti düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yaptı. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım. Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır."

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE ZAM YAPILDI

Aralık ayında, asgari ücrete yüzde 50'nin üzerine zam yapılmış ve geçmişte 2.825 lira olan asgari ücret 4.253'e yükselmişti. Yapılan bu zam enflasyon oranının üzerinde kalmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!