banner2

Artı 1 TV için toplanan paralar DHKP/C'ye mi gitti?

CHP'de Artı 1 TV skandalı büyüyor. Kanal için belediyelerden toplanan ve sonra esrarengiz biçimde buharlaşan paranın terör örgütü DHKP/C'ye verildiği iddia ediliyor.

Gündem 01.07.2021, 13:57 01.07.2021, 16:52
Abone ol
Artı 1 TV için toplanan paralar DHKP/C'ye mi gitti?

2013 yılındaki Gezi kalkışması sırasında CHP'nin Sezgin Baran Korkmaz'dan para alarak Artı 1 TV'yi kurduğunun ortaya çıkması, parti medyasına ilişkin yeni iddiaları da beraberinde getirdi. O dönem Halk TV'nin dışında partiye bağlı yeni bir televizyon kurmak için kendisine bağlı belediyelerden 300'er bin dolar toplayan CHP, bu paraların Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'ın ofisinde 'kaybolması' sonrası Sezgin Baran Korkmaz'ın 'kara parasına' başvurmuş ve Artı 1 TV macerası böyle başlamıştı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Yeni Şafak'taki köşesinde çarpıcı iddialar kaleme aldı. Kaybolan para tutarının 20 milyon dolar olduğunu ifade eden Orakoğlu, bu paranın terör örgütü DHKP/C'ye verildiğini imâ etti. "Belediyelerden toplanan haraçların akibeti ve emanetçi konusunda adli tahkikat başlatılırsa emanetçi sürpriz isimle birlikte Kılıçdaroğlu ile DHKP/C arasında irtibatı sağlayan isim de ortaya çıkarılabilecek. Zira emanetçi ile DHKP/C irtibatını sağlayan aynı ünlü kişi!" diye yazan Orakoğlu, CHP yayın organı Halk TV'nin gizli sahibinin ise FETÖ'cü Akın İpek olduğunu ifade etti. Orakoğlu, kanalı 2020 yılı başında satın alan Cafer Mahiroğlu'nun FETÖ'cü Akın İpek tarafından desteklendiği yönündeki iddiaları hatırlattı. Halk TV'nin İngiltere'de yaşayan Mahiroğlu'na satılması sonrası kanalda PKK ve FETÖ aleyhine yayın yapılmaması dikkat çekiyor. 

"Halk TV'nin gerçek sahibi Akın İpek mi?" başlığıyla yayınlanan yazısında Bülent Orakoğlu şunları yazdı:

PERDE ARKASINDA KİMLER VAR?
CHP yandaşı basın kuruluşlarının kirli para trafiği ortalığa saçılmaya devam ediyor. Halk TV, Artı 1 TV, Tele 1 TV, Kanaltürk, Sözcü, Cumhuriyet gibi gazete ve televizyonların bir kısmını FETÖ, diğer bir kısmını Batılılar besliyor. Sanki karşımızda muhalif değil, besleme bir medya grubu var. Gazeteci yazar Sabahattin Önkibar yayınladığı videoda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “FETÖ ve PKK’yı neden karşısına almıyor? Kaset ile genel başkan olmasının perde arkası nedir? TESEV kuruculuğu perde arkasında ne var?” sorularını sorarak “Halk TV’yi satın alan Cafer Mahiroğlu’nun arkasında FETÖ yani Akın İpek ve onun parası var” iddiasında bulunmuştu. Bu iddia üzerine Önkibar, yurt dışından telefonla kendisini arayan Cafer Mahiroğlu’nun kendisini ölümle tehdit ettiğini iddia etti. Gazeteci Önkibar, Halk TV’yi bu ekip satın aldıktan sonra FETÖ/PKK eksenine yakın isimlerin televizyonda program yapmaya başladıklarını, eski yönetimde yapılan ve çok izlenen programlarda sık sık FETÖ ve PKK eleştirileri yapılarak toplumun aydınlatıldığını, şimdilerde ise bu eleştirilerden eser yok diyerek tepkisini dile getiriyordu.

Cafer Mahiroğlu'nun İngiltere'de Akın İpek tarafından desteklendiği iddia ediliyor.  

HALK TV'NİN SATIŞI MASAK'IN TAKİBİNDE
Sabah yazarı Dilek Güngör, resmi kayıtlarda kanalın patronunun Cafer Mahiroğlu değil, eniştesi Süleyman Özen’in görüldüğünü ifade ederken, Mahiroğlu’nun İngiltere’deki şirketlerinin borç batağında olduğunu ileri sürdü. İngiltere’de şirketleri zora giren Mahiroğlu’nun Halk TV’yi nasıl aldığı merak konusu! MASAK, Halk TV’nin batık paravan patronu Mahiroğlu’nun para kaynaklarını mercek altına aldı. MASAK, Mahiroğlu’na Londra’daki FETÖ sermayesinin gizlice destek verip vermediğini araştırıyor. Cafer Mahiroğlu ise gazeteci Önkibar’ın iddialarını reddederek ‘Atatürk’çü olduğunu kendisini FETÖ ve PKK ile ilişkilendirenlerle yargı önünde hesaplaşacağını açıkladı.

İMAMOĞLU’NA YAKINLIĞIYLA BİLİNİYOR
Cafer Mahiroğlu’nun yakın olduğu CHP’li isimler ise çok dikkat çekti. Mahiroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanısıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakınlığıyla da biliniyor. Halk TV’nin Kılıçdaroğlu’nun kontrolünde olması Halk TV’yi bir çuval dolar sayıp alan Mahiroğlu’nun CHP sevgisine mi işaret ediyor? Yoksa FETÖ iddialarının doğruluğuna mı? Bekleyip göreceğiz.

Türkiye'de akladığı 133 milyon dolar kara paranın bir kısmını Artı 1 TV'yi kurmak için harcayan Sezgin Baran Korkmaz.

20 MİLYON DOLARA NE OLDU?
Kara para soruşturmasıyla ABD’nin kucağına oturan Sezgin Baran Korkmaz’ın finansmanıyla Artı 1 TV’nin kurulduğu Yılmaz Özdil tarafından dile getirildi. Korkmaz’ın parasıyla AK Parti düşmanlığı yapılan kanalda; Uğur Dündar, Can Dündar, Mirgün Cabas, Özgür Mumcu, Pelin Batu, Yavuz Oğhan, Koray Çalışkan gibi isimler çalıştı. Gezi kalkışması sürecinde kurulan Artı 1 TV ile ilgili ilginç bir iddiayı 12 Haziran 2019 tarihli “Uğur Dündar’ı kim tehdit etti?” başlıklı köşe yazımda açıklamıştım.

“YSK kararı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran’da yenilenecek. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nun televizyonda ortak canlı yayında karşı karşıya gelmesi konusunda anlaşmışlardı. AK Parti adayı Binali Yıldırımın Uğur Dündar’ı moderatör olarak önermesi Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu şok etmişti. Başlangıçta kendisinin övülerek böylesine önemli bir canlı yayını yöneteceğinden aşırı memnuniyet duyduğu anlaşılan Uğur Dündar sürpriz bir kararla ve ne dediği anlaşılamayan bir açıklama ile moderatörlükten çekildiğini açıklamıştı. 8 Haziran sabah saatlerinde Dündar kendisinin çeşitli yöntemlerle moderatörlükten çekilmesi için yapılan baskılara papuç bırakmayacağını, çıkıp bu yayını aslanlar gibi yöneteceğini kamuoyu ile paylaşmıştı. Uğur Dündar’ın böylesine önemli bir gazetecilik olayından kaçmasının nedenleri üzerinde çok duruldu. Aslında Uğur Dündar üzerinde kim bu kadar etki sahibiydi? Bu kişi ile Uğur Dündar arasında nasıl bir ilişki vardı? Çözmemiz gereken asıl sır bu zannımca. Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye ait bir televizyon kurmak için faaliyete geçtiği yıllarda bazı CHP’li belediyelerden toplanan illegal veya haraç olarak toplanan milyonlar yatıyor “Peki o dönemde paralar kime emanet edildi? Şu anda paralar kimde? Yaklaşık 20 milyon dolardan bahsediliyor. Belediyelerden toplanan haraçların akibeti ve emanetçi konusunda adli tahkikat başlatılırsa emanetçi sürpriz isimle birlikte Kılıçdaroğlu ile DHKP/C arasında irtibatı sağlayan isim de ortaya çıkarılabilecek. Zira emanetçi ile DHKP/C irtibatını sağlayan aynı ünlü kişi!”

CHP’DE YAŞANAN KARA PARA SKANDALI
CHP eski Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, CHP’de yaşanan ‘kara para’ skandalıyla ilgili A Haber’e açıklamalarda bulundu. Artı 1 TV'nin kurulması için toplanan paraların nerede olduğu soran Sevigen, Kılıçdaroğlu’na “Bu olay ortaya çıkmazsa bu kara leke CHP’nin üzerinde karabasan gibi durur ve biz bunun altından kalkamayız” diyerek komisyon kurması yönünde çağrı yaptı. Öte yandan Sevigen, FETÖ’cü eski CHP’li vekil Aykan Erdemir ile ilgili “Bunları kim getirdi bu partiye, kim bunları milletvekili yaptı, bunları sorgulamayacak mıyız?” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu bu konuda her zaman olduğu gibi üç maymunu oynamaya devam ediyor. Sükut ikrardan gelir atasözü sanki Kılıçdaroğlu’nun kontrolünde gerçekleşen ‘yolsuzluk ve kara para’ olayı için söylenmiş gibi! Siz ne dersiniz? 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!