banner2

Araç alacaklara kötü haber! Sıfır araba fiyatlarına olağanüstü zam geliyor

Rusya Ukrayna savaşı ve küresel çip kriziyle birlikte artan otomobil üretim maaliyetleri zam olarak satış fiyatına yansıyacak. Yıl sonuna kadar, fabrika çıkışı araçlara yüzde 25 oranında zam yapmaya karar veren üreticiler, bu zamların doğal olarak alıcıya da yansıyacağını söyledi.

Gündem 25.04.2022, 11:14 25.04.2022, 11:18
Abone ol
Araç alacaklara kötü haber! Sıfır araba fiyatlarına olağanüstü zam geliyor

Rusya Ukrayna savaşı, küresel enflasyon ve dünya çapındaki astronomik fiyat artışları otomobil piyasasını da vurdu. Fabrika çıkış fiyatına yüzde 25 zam hazırlığında olan otomobil üreticileri, bu zamların Mayıs ayından itibaren tüketiciye yansıyacağını söyledi.

OCAK AYINDAN İTİBAREN YÜZDE 8 İLE 20 ARASINDA ZAM GELMİŞTİ

Türkiye'de otomobil fiyatları, 2021'in sonundan itibaren zamlanıyor. Ocak ayından bu tarihe kadar, modele göre yüzde 8 ile 20 fiyat artışı gelmişti.

Dünya Gazetesi'ne konuşan sektör temsilcilerine göre, zamlar yeterli değil ve asıl zamlar Mayıs'tan itibaren başlayacak.

Üretim maliyetlerindeki artışın otomobil fiyatlarına yansıması beklenen bir gelişmeydi. Ancak bunun ne oranda olacağı henüz ifade edilmemişti.

Konuya dair ilk açıklamayı İstanbul Ticaret Odası (İTO) Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis üyesi Ziya Alp Gülan yaptı. Gülan, yılsonuna kadar otomobillerin sadece fabrikadan çıkış maliyetinin yüzde 25 artmasının beklendiğini ifade etti.

PALADYUM MADENİ KITLIĞI ÜRETİM MALİYETİNİ 200 DOLAR ARTIRDI

Alp Gülan, pazarın son yıllarda gerilediğini hatırlatarak, “Pazar bu yıl da düşmeye devam etti. Mart ayında yüzde 30’luk kayıp yaşadık. Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk sorunu olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan sadece dışarıdaki sorunlar edeniyle yüzde 25’e yakın bir zam beklentisi var” diye konuştu. 

Rusya-Ukrayna savaşının gelecek bu zamlarda büyük etkisi olduğunu dile getiren Gülan, “Sadece Rusya-Ukrayna savaşında paladyum madeninin gelmemesi ve zamlanması nedeniyle içten yanmalı motorlarda üretim maliyeti 200 dolar arttı. Diğer yandan enerji maliyetleri yükseldi. Lojistik maliyetleri arttı. Ayrıca, küresel çapta enfl asyon artışı yaşanıyor. Tüm bunları topladığımızda maalesef kur artmasa bile yılsonuna kadar otomobillerin Türkiye’ye yüzde 25 zamlı gelecek” diye konuştu. Bu sadece otomobillerin fabrikadan çıkıştaki baz maliyetindeki artış. Gülan, Türkiye’deki vergi sistemi ve kura bağlı olarak bu oranın daha artabileceğine dikkat çekti.

AVRUPA'DA FİYATLAR ARTIYOR

Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden DS Automobiles CEO’su Béatrice Foucher, otomobilde fiyat artışlarıyla ilgili şunları söyledi: “Araç fiyatları artıyor. Bir tarafta hammadde, diğer tarafta çip krizi ve artan talep var. Öte yandan, lojistik maliyetleri yükselmeye devam ediyor. Savaş sebebiyle çok başka noktalara gidiyor ve işler karmaşıklaşıyor. Araç maliyetlerinin artması dolayısıyla biz üreticiler de fiyatları artırmak zorunda kalıyoruz.

Pazarı ve rakipleri takiip ederek, benzer fiyat konumlandırmalarını korumaya çalışıyoruz. Şu anda Avrupa’da, yüzde 2,2 kadar Alman rakiplerimizin üzerinde fiyatlandırma yapıyoruz. Tüm pazar şu an için fiyatlarını artırıyor. Biz ne yapacağız, insanlar bunun karşılığını ödeyecek mi noktasına gelecek olursak… Toplumsal olarak yüksek fiyatlar kabul edilebilir olmamakla birlikte ürettiğimiz her ürünün satıldığını ve yeni aracın gelmesini beklediğimizi görüyoruz. Önümüzdeki yıl daha fazla çip olması ve üretimin artması ile birlikte pazar beklentilerini karşılayabileceğiz. Şu anki işleyiş normal bir işleyiş değil elbette 2023’ün normalleşmesini öngörüyoruz. Ama elbette söylediğimiz gibi bu kadar yüksek bir sorun ortaya çıkacağı beklenmiyordu açıkçası."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!