banner2

Antalya Alanya'da orman yangını! Evdekiler tahliye edildi: Ekipler seferber oldu

Antalya'nın Alanya ilçesinde başlayan orman yangını, hızla büyüdü ve rüzgarın etkisiyle yayılmaya devam ediyor. Yangına karadan ve havadan müdahale edilmeye çalışılırken, bölgedeki 1 ev yangında zarar gördü ve 13 ev tahliye edildi. Yangının kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor.

Gündem 17.09.2023, 16:50 17.09.2023, 22:01
Abone ol
Antalya Alanya'da orman yangını! Evdekiler tahliye edildi: Ekipler seferber oldu

Antalya'nın Alanya ilçesinde yerleşim yerlerine yakın bir ormanlık alanda çıkan yangına karadan ve havadan yangın söndürme çalışmaları sürüyor. Yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Alanya'daki orman yangınına müdahale için 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinası ve 363 personelin sevk edildiğini açıkladı. Yangının kontrol altına alınması için yoğun çaba harcanıyor.

NEDENİ BELLİ DEĞİL

Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen ve yerleşim yerlerine yakın bir bölgede etkili olan yangın, rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. İhbarın ardından bölgeye Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Şu ana kadar yangın nedeniyle bölgedeki 1 ev zarar gördü, ayrıca güvenlik amacıyla 13 ev boşaltıldı. Yangının kontrol altına alınması için ekipler yoğun çaba gösteriyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı açıklamada, "Antalya, Alanya'daki orman yangınına, 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinası ve 363 personel sevk edildi. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalemiz aralıksız sürüyor." dedi.

VATANDAŞLAR DA SEFERBER OLDU

Bahçe Sokak'taki iki katlı evlerine alevlerin sıçramaması için mücadele veren İbrahim Avcı, Çayarası yaylasına çalışmaya gittiğini, yangını telefondan öğrendiğini söyledi.

Kendisinin ve babasının avokado bahçesinin zarar gördüğünü bildiren Avcı, "Su motorum, hortumlar, meyve ağaçları yandı. Babam 80 yaşında onu tahliye ettik. Ekipler sağ olsun bölgede çalışmasını sürdürüyor. Evimin yanında yangın nöbeti tutuyoruz, ekiplere destek oluyoruz" diye konuştu.

Yangını duyunca 40 kilometre uzaklıktaki Sapadere Mahallesi'nden gelen Sefa Ünal da arkadaşının evinin yanmaması için mücadele ettiklerini vurguladı. Ünal, "Alevlerin eve ulaşmasını engelledik. Su doldurup alevlere döktük. Duman da alevler de çok yoğundu. Ben daha önce Sapadere, Manavgat ve Gündoğmuş yangınlarında da gönüllüydüm, tecrübeliyim" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!