banner2

'Annem karne hediyesi olarak et aldı' haberi kumpas çıktı! Habertük algı operasyonunu kabul etti

Habertürk, "Annem, karne hediyesi olarak et aldı." diyen çocuğu haber yapan kadın muhabir Fatmanur Boylu'nun işine son verirken tüm kamuoyundan özür diledi.

Gündem 24.01.2023, 15:26 24.01.2023, 17:04
Abone ol

Türkiye, günlerdir Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Karne hediyesi et alan çocuk' başlıklı haberi konuşuyor. Özellikle sosyal medyada ses getiren videoda algı operasyonu yapıldığı ortaya çıktı. Kanal yönetimi, haber için başlattığı kurum içi soruşturmanın sonucunu paylaşırken kadın muhabir Fatmanur Boylu'nun görevine son verdi.

Habertürk'ten yapılan açıklamada "Neticede incelenen ham kayıtların açıkça gösterdiği üzere; muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir" denildi. 

''İZAH VE İKNA EDİCİ NİTELİKTE BULUNMADI''

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; "Muhabir savunmasında haberin konusunun çocuk olmadığı, çocuğu ailesiyle rastlantı sonucu mağazada gördüğünü ve habere sıcaklık ve neşe katmak için çocukla şaka mahiyetinde konuştuğunu, ancak bu kısa konuşmanın sosyal medya ve diğer medya mecralarında bağlamından koparılarak çarpıtıldığını ve haberdeki bağlamın tamamen dışında bir çerçeveye sokularak kendisinin ve Habertürk’ün aleyhine bir şekle dönüştürüldüğünü ve olayın iradesi dışında getirildiği noktadan büyük üzüntü duyduğunu belirtmiş ise de bu açıklama ve savunma gazetecilik ilke ve kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde çocuğa nasıl konuşması gerektiğini dikte eden ön konuşmayı izah ve ikna edici nitelikte bulunmamıştır.

MUHABİRİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Habertürk’ün yayın ilkelerinin vazgeçilmez kırmızı çizgisi, verdiği haberin doğruluk ve dürüstlük açısından sarsılmaz bir güven ve inanç içerisinde olmasıdır. Bu güveni sarsacak ihmal veya kasta herhangi bir tolerans gösterilmesi de mümkün değildir. Esasen bu husus dürüst yayıncılığın da evrensel ilkesidir. Bu haberde muhabirimizin, çocuğun konuşması/konuşturulması ile ilgili kısımda aldığı tutum bu ilkelerin açıkça ihlali niteliğinde görülmüş olduğundan kendisiyle iş ilişkimiz bugün itibarıyla sonlandırılmıştır.

''ÖZÜR DİLİYORUZ''

Başta haberde konuşturulan çocuk olmak üzere haberden etkilenen tüm kişilerden ve değerli izleyicilerimizden muhabirimizin kabul edilemez bu görev ihlali nedeniyle açıkça özür diliyoruz. Tespit edildiği anda hatalarını açıkça kabul etmek, doğruyu söylemek ve gerektiğinde haberin mağdurundan özür dilemek de dürüst gazeteciliğin olmazsa olmaz ilkelerinden birisidir. Bu anlayışla, haberimizi düzeltiyor, o haberdeki çocuğun konuştuğu bölüme, haberciliğin ilkelerine aykırı olduğu için, referans verilmemesini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!