banner2

Ankara'daki cemevi provokasyonun detayları ortaya çıktı! İnternetten araştırıp saldırmış

Ankara'da muharrem ayında birkaç cemevi ve vakfa yapılan saldırının detayları ortaya çıktı. Zanlı Ahmet Ozan Karaca'nın tutuklanmasının ardından saldırının planlı yapıldığı belirlendi. Ahmet Ozan Karaca, internetten araştırma yaptıktan sonra saldırı eylemini gerçekleştirmiş.

Gündem 05.08.2022, 09:23 05.08.2022, 09:48
Abone ol
Ankara'daki cemevi provokasyonun detayları ortaya çıktı! İnternetten araştırıp saldırmış

Ankara'da geçtiğimiz günlerde 45 dakika içinde 3 cemevine saldırı düzenlenmişti. Olay sonrası Ankara Emniyeti terör, istihbarat ve asayiş ekipleri, ortak çalışma başlatmıştı. Detaylı çalışmanın ardından görüntüsüne ulaşılan saldırganın kullandığı araçla olay yerinden ayrıldığı belirlenmişti. Aracıyla Eskişehir’e kaçmak isteyen saldırgan Ahmet Ozan Karaca, Ankara’ya 70 kilometre uzaklıkta yolda yakalanmışyı. Genişletilen soruşturma kapsamında saldırganla bağlantılı olduğu belirlenen iki kişi daha gözaltına alınmıştı. Ahmet Ozan Karaca tutuklanırken diğer 2 şüpheli adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

İNTERNETTEN ARAMA YAPMIŞ

Ankara'da muharrem ayında birkaç cemevi ve vakfa yapılan saldırının yankıları devam ederken Türkiye'yi derinden sarsan olayla ilgili yeni detaylara ulaşıldı. Sabah'ın haberine göre; babası ile birlikte İzmir'de emlakçılık yaptığı ortaya çıkan Ahmet Ozan Karaca'nın saldırı öncesinde Ankara'ya geldiği, Polatlı İlçesinde bir otel kiraladığı tespit edildi. Yakalandıktan sonra cep telefonunda yapılan incelemelerde ise ilginç bilgilere ulaşıldı. Telefonunda silah fotoğrafı olduğu tespit edilen Ahmet Ozan Karaca'nın internetten 'Ankara cemevleri nerede?', 'Hacı Bektaşi Veli Eskişehir, 'Hacı Bektaşi Veli Çeşme', 'Eskişehir Cemevi Bağlar' araması yaptığı belirlendi.

ESKİŞEHİR'DE SALDIRI PLANLAMIŞ

Kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Ahmet Ozan Karaca "Öncelikle Eskişehir ilinde saldırı planladım, ancak cemevi bulamayınca Ankara iline geldim. Cep telefonumda ele geçirilen arama kayıtları buna ilişkindir" dedi.

HDP'Lİ BAŞKANININ İSMİNİ NOT ALMIŞ

Cep telefonunda HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü ile Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan ile ilgili notlar bulunan Ahmet Ozan Karaca, bu isimlerle ilgili verdiği ifadede "Ağrı'da bir sorun vardı. HDP'nin Ağrı twitter sayfasına girdim, kimleri takip ettiğine baktım. Bu iki ismin takip edildiğini gördüm. Ağrı iline giderek bu isimlerle savaşmak istedim. İsimleri bu nedenle notlara kaydettim" dedi.

SALDIRIYI ARKADAŞLARINA ANLATMIŞ

Saldırıyı arkadaşlarına anlatan Ahmet Ozan Karaca, "Baver G.'ye cemevlerine saldıracağımı söyledim bana anlattığım her şeyin paranoya olduğunu söyleyerek inanmadı.'' ifadelerini kullandı.

''NEDEN SALDIRDIĞINI BİLMİYORUM''

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Baver G., sulh ceza hakimliğinde verdiği ifadesinde ise "Ahmet'in hal ve hareketleri normal değildi. Anne ve babasının gerçek olmadığını, amcasının da kendisini öldürmeye çalıştığını söyledi. Kendisine Hacı diye birisinin büyü yaptığını söyledi. Cemevlerine neden saldırdığını bilmiyorum. Son gördüğümde normal değildi, sentetik ilaç kullanıp kullanmadığını sordum. Parkta oturduğunu ve saldırıya uğradığına dair ses kayıtları attı. Aradığımda beni tehdit etti. 'Sen kendinde değilsin' dedim, Bana 'bekle ecelin geliyor' şeklinde mesajlar attı. Bu olayla ilgili bir alakam yok" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!