Yandex Metrica

Sitede Ara

ANKA-3 ile HÜRJET'ten bir ilk! Birlikte kol uçuşu yaptılar

ANKA-3 ile HÜRJET'ten bir ilk! Birlikte kol uçuşu yaptılar

Yakın gelecekte Türk Hava Kuvvetleri'nin vurucu güçleri arasında yer alması beklenen HÜRJET ve ANKA-3 kol uçuşu gerçekleştirdi. HÜRJET ve ANKA-3 50 dakika havada kaldı. 

Gündem

06.06.2024, 07:54

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen iki hava aracı kol uçuşunda boy gösterdi. ANKA III insansız hava aracı, Türkiye'nin ilk jet motorlu süpersonik eğitim uçağı HÜRJET ile kol uçuşu gerçekleştirdi.

TUSAŞ, Türkiye'nin ilk uçan kanat konspetiyle geliştirilen ANKA III'ün HÜRJET'le kol uçuşuna dair görüntüleri sosyal medya platformu X üzerinden paylaştı. Yayınlanan bilgilere göre, ANKA III 8'inci, HÜRJET ise 66'ncı sortisini tamamladı.

DMM'den vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı: 'Mutlaka kontrol edin' DMM'den vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı: 'Mutlaka kontrol edin' Haberi Görüntüle

HÜRJET VE ANKA III 50 DAKİKA UÇTU

Seri üretim için gün sayan HÜRJET'in ANKA III ile kol uçuşu 50 dakika sürdü. Uçuş, 7 bin feet irtifada 165 knot hızla gerçekleştirildi.

Türkiye, TUSAŞ'ın geliştirdiği ANKA III ile derin darbe uçağına sahip ülkeler arasına girecek. Türk savunma sanayisindeki insansız hava aracı kabiliyetlerini yeni bir aşamaya taşıyan ANKA III'ü geliştirme çalışmaları 2022 yılında başladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ilk uçuşunu 28 Aralık 2023'te gerçekleştirdiği ANKA III için geliştirme ve test faaliyetlerine devam ediyor.

Düşman hava savunma sistemlerinin bastırılmasında önemli rol oynaması beklenen ANKA III ilerleyen dönemde savaş uçaklarının kanat adamı olarak görev yapabilecek. Bu kapsamda HÜRJET'in ANKA III ile uçması büyük önem taşıyor.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading