Yandex Metrica

Sitede Ara

Anız yangını ve örtü yangını nedir?

Anız yangını ve örtü yangını nedir?

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasında yer alan geniş arazide çıkan yangın faciaye neden oldu. Yangında 5 kişi hayatını kaybederken 10'u ağır çok sayıda kişi de yaralandı. Anız ve örtü yangını olarak başlayan yangın ekiplerin çalışması sonucu kontrol altına alındı. Peki anız yangını ve örtü yangını nedir, nasıl ortaya çıkar?

Gündem

21.06.2024, 09:49

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangında çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Anız ve örtü yangınıın neden olduğu faciada 10'u ağır 44 kişi de yaralandı. Yaz aylarının gelmesiyle yangınlarla mücadele eden ülkemizin pek çok yerinde yangınların söndürülmesi için ekipler yoüun bir çaba gösteriyor. Anız ve örtü yangınlarının neden olduğu facia sonrası Anız yangını ve örtü yangını nedir soruları sıkça sorulmaya başlandı.

Türkiye-Hollanda'yı yenerse hangi takımla oynayacak? Türkiye'nin yarı finalde rakibi kim olacak? Türkiye-Hollanda'yı yenerse hangi takımla oynayacak? Türkiye'nin yarı finalde rakibi kim... Haberi Görüntüle

ANIZ YANGINI NEDİR?

 İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yangına dair yaptığı paylaşımında "Diyarbakır İli Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesi'nde saat 22.15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi istikametine doğru da ilerlemiştir" dedi. Anız yangını ve örtü yangınının ne olduğu da merak edilmeye başlandı. 

Anız tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına verilen isimdir. Bunların bilerek yada bilemden yanmasına anız yangını denir. Anız yakmak hem tarıma zararlıdır hem de bölgedeki yaşama zararı vardır. Anız yakma büyük yangınlara neden olabilir. Uzmanlar anız yakımının kesinlikle yapılmaması gerektiğni belirtiyor. 

Akıllara Merkel geldi! Bakışları sosyal medyada viral oldu! Giorgia Meloni'nin Erdoğan'a bakışları çok konuşuldu! Akıllara Merkel geldi! Bakışları sosyal medyada viral oldu! Giorgia Meloni'nin... Haberi Görüntüle

ÖRTÜ YANGINI NEDİR?

Orman toprağının üzerinde yer alan örtünün çeşitli nedenlerden dolayı yanmasına denir. Örtü yangını da orman yangınlarının yayılmasını kolaylaştırır. Örtü yangını kontrolden çabuk çıkabilir. Ot, çayır, funda, fide, fidan, yaprak, yosun, humus, kuru dal, kütük, devrik kesim artıkları v.s hızlıca tutuşabilir. Örtü ve anız yangını sırasında geckmeden itfaiye ekiplerine haber verilmeli ve bölge halkı uyarılmalıdır. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading