banner2

Altun: Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin diğer ülkelerle birlikte çalışma taahhüdünü yinelemiştir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Roma'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, zirvenin ilk gününde diğer liderlerle küresel zorlukları ele almak için yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini ve Türkiye'nin diğer ülkelerle birlikte çalışma taahhüdünü yinelediğini belirtti.

Gündem 31.10.2021, 13:00 31.10.2021, 13:05
Abone ol
Altun: Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin diğer ülkelerle birlikte çalışma taahhüdünü yinelemiştir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, G-20 Liderler Zirvesi'nin ilk gününde küresel zorlukları ele almak için dünya liderleriyle yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini bildirdi.

YAPICI GÖRÜŞMELER

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından, İtalya'nın başkenti Roma'da devam eden G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin İngilizce mesaj paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, G20 Liderler Zirvesi'nin ilk gününde küresel zorlukları ele almak için dünya liderleriyle yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Altun, Erdoğan'ın, devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına bağlı küresel sorunların üstesinden gelmek için Türkiye'nin diğer ülkelerle birlikte çalışma taahhüdünü yinelediğini vurguladı.

Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin, salgının sonuçlarına müdahalede de üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu, Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Endonezya Devlet Başkanı Joko Vidodo, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin de aralarında bulunduğu liderlere iletmiştir." ifadesini kullandı.

AŞI PROGRAMINDA BÜYÜK İLERLEME

Altun, küresel ekonomi küçülürken Türkiye ekonomisinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliği sayesinde son üç çeyrekte kayda değer büyüme gerçekleştirdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, salgın sürecinde ticari sınırlamaları ve korumacı politikaları uygulamaktan kaçınmıştır. Yaklaşık 160 ülkeye tıbbi ekipman ve çeşitli yardımlar göndererek bu kritik süreçte diğer uluslara yardım etmeyi sürdürdük. Diğer yandan ekonomimizin rayında tutulması açısından büyük öneme sahip aşı programımızda önemli bir ilerleme kaydettik. Türkiye aşılamada büyük ilerleme kaydetmekle kalmamış, çok yakında vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak yerli aşısını da geliştirmiştir. G20 ülkeleri, salgının sona ermesi için aşılama programlarıyla az gelişmiş ülkelere yardım etme konusunda daha fazlasını yapmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız, G20 gibi önemli platformlarda küresel sorunlara çözüm üretmeye devam etmekte, dünyamızın sorunlarının üstesinden gelmek için gelişmiş ekonomiler ile az gelişmiş ülkeler arasındaki iş birliğinin öneminin altını çizmektedir."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!