banner2

Altın fiyatları uçuşa geçti! Uzmanlardan kritik altın yorumları geldi: 3 ay sonra altın fiyatı bakın ne olacak?

Son günlerde altın fiyatlarındaki artış yatırımcıların dikkatini çekti. İnternette altın fiyatlarının ne olacağına dair yapılan yorumlar yatırımcılar tarafından merak ediyor. Altına dair yaptığı değerlendirmelerle yatırımcıların ilgisini çeken araştırmacı yazar Haluk Özdil’den altının akıbeti ile ilgili bir açıklama geldi. Özdil, altın olsun olmasın herkesin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Detaylar haberimizde...

Gündem 19.03.2023, 12:07 19.03.2023, 13:21
Abone ol
Altın fiyatları uçuşa geçti! Uzmanlardan kritik altın yorumları geldi: 3 ay sonra altın fiyatı bakın ne olacak?

Altında son zamanlarda görülen yükseliş eğilimi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Silicon Valley Bank'ın iflası ile dahada yükseldi. Ons altın yeni haftaya geçtiğimiz ayın en yüksek seviyesinden başlayarak 1200 TL'yi aştı. Geçtiğimiz hafta ABD'de saatlik ortalama kazanç verilerinin 1 onsun altına düşmesiyle başlayan yükseliş eğilimi, ABD'deki Silicon Valley bankalarının iflas etmesiyle hız kazandı.

İŞTE, ARAŞTIRMACI YAZAR HALUK ÖZDİL'İN ALTININ DURUMUNA DAİR GÖRÜŞLERİ

Haluk Özdil altın fiyatlarının patlak vereceği tarihi açıkladı. Haluk Özdil'in altın fiyatlarına dair yaptığı çarpıcı açıklamalar şu şekilde; Fed'in 22 Mart'taki toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimalinin azalmasıyla güvenli sığınaklara akın eden yatırımcılar altındaki dalgalanmaya sebep oldular.

Haftanın ilk işlem gününde altının onsu 1.890 doların üzerinde işlem gördü. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük ikinci alacaklı çöküşü olarak kaydedilen Silicon Valley Bank'ın başarısızlığı, mali sistem genelinde olası dalgalanma etkilerine ilişkin endişeleri artırdığından, mevduat sahiplerinin fonlarını korumak için alınan önlemler.

50 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Altın, Hazine getirileri ve doların, Fed'in faiz artırımının hızı yavaşlatacağı yönündeki spekülasyonlarla düşmesiyle bir ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Goldman Sachs Group ekonomistleri, bankacılık sistemi üzerindeki baskı göz önüne alındığında, merkez bankasının Mart ayındaki toplantısında daha fazla faiz artırımı yapmasını beklemiyor.

Jinrui Futures da, "ABD'de Silicon Valley Bank'ın iflası piyasada paniği tetikledi, bu sadece riskten kaçınmayı şiddetlendirmekle kalmadı, aynı zamanda piyasanın faiz artırımlarına ilişkin beklentilerini de büyük ölçüde düşürdü" değerlendirmesinde bulundu.

Bugün açıklanan ABD enflasyon verileri ons altının fiyatı için önemli. Enflasyonun %6,4'ten %6,0'a düşmesi bekleniyor. Bu arada Avrupa Merkez Bankası'nın bu haftaki faiz kararı. 50 baz puanlık bir faiz artışı bekliyoruz. Analistler, bunun avroyu dolar karşısında güçlendirebileceğini ve altın onsunu daha da hızlandırabileceğini söylüyor.

''DOLAR EMTİA FİYATLARINI YÜKSELTTİ''

Fed’in faiz artışının hızını yavaşlatacağı spekülasyonu nedeniyle zayıflayan dolar, emtia fiyatlarını yükseltti. Bakır %0,8 yükseldi, alüminyum %0,6 yükseldi ve çinko Kasım ayından bu yana en düşük seviyesinden %0,5 yükseldi.

Gümüş %1,3 ve paladyum %2,9 yükseldi. Demir cevheri üretimi %1,5'i aştı. Diğer taraftan, kahve ve pamuk fiyatları, doların tüketim üzerindeki baskısının hafifleyeceği umuduyla %2'den fazla arttı.

ALTIN O TARİHTE PATLAYACAK

Haluk Özdil, altının fiyatının patlayacağı tarihi belirtti. 

Haluk Özdil, "Altının artık yükselişi başladı. FED, insanların elindeki altını alabilmek için bu baskılama işlemini sürekli yapıyorlar. FED bu sefer gerçekten pisliğe battı. FED faiz artırımı yapamazsa altın fiyatları otomatikman bahsi geçen seviyelere gelecek. Ben Haziran ayında altının 1500 liraya kadar çıkacağını söylemiştim. Oraya doğru ilerliyor.

Gerek dolar, gerekse borsa biraz kumar sektörüne doğru ilerleyen bir süreçtir. Altın konusunda aynı şeyleri tekrarlamaktan sıkıldım. Elinizdeki nakit, reel altını tutun. Sakın satmayın.
Haziran'a doğru aldığınız fiyatın daha fazlasına satacaksınız. FED artık faiz artırımına gitmeyecek. Sabit tutma kararı alacak. Bu da enflasyonun artmasına sebep olacak"
açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!