banner2

Altılı Masa toplantıdayken İYİ Parti'de istifa krizi! Kılıçdaroğlu'nun adaylığını veto etmişti

Son dakika haberleri... Altılı Masa 11. buluşması için toplanmışken İYİ Parti'den kritik bir isim istifa kararını duyurdu. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı görevini bıraktığını duyurdu.

Gündem 26.01.2023, 16:20 26.01.2023, 17:57
Abone ol

Son dakika haberleri... Altılı Masa 11. buluşması için toplanmışken İYİ Parti'den kritik bir isim istifa kararını duyurdu. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı görevini bıraktığını duyurdu.

GENEL BAŞKANLARIN İRADELERİNİ KOORUMAK ADINA...

Cihan Paçacı yaptığı açıklamada, ''Ülkemizin ve milletimizin umudu olan 6'lı Masa'nın Cumhurbaşkanı adaylık sürecine dair, bir gazeteciye verdiğim demecin, maksadı aşan yorumlara neden olduğunu görüyorum. Demokrasimize nefes aldıracak bir süreçte büyük emek harcayan, Sayın Genel Başkanımızı ve partimizi, aynı zamanda, 6'lı Masayı oluşturan Sayın Genel Başkanların iradelerini koruyup kollamak amacıyla; İYİ Parti'deki Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.'' dedi. 

NE OLMUŞTU?

Söz konusu haberde Paçacı'nın "Sokakta Kemal Bey'e itiraz görüyoruz, 'Dürüst değil mi?' diye soruyoruz, 'Dürüst' diyorlar. 'Devlet tecrübesi yok mu?' diyoruz 'Var' diyorlar. 'E o zaman?' 'Ama olmaz…' Sokaktaki bu itirazı İYİ Parti olarak görmezden gelemeyiz." ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

Habertürk'ten Nagehan Alçı'ya konuşan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşımıştı.

Aday tartışmalarını değerlendiren Paçacı, Alçı'nın, "Sayın Akşener ve İyi Parti, Kemal Bey'in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak" sorusuna, "Nagehan Hanım, parti yetkili kurulları, şu anda Kemal Bey'i onaylayacak noktada değil ama bu nihai olarak böyle devam edecek anlamına da gelmiyor. Meral Hanım, konuyu yetkili kurullara getirecek, orada nihai karar alınacak" diye yanıt verdi.

"Kemal Bey son derece kararlı, partisi de yekvücut şekilde arkasında sapasağlam duruyor. Siz Kılıçdaroğlu ile ilgili sahada olumsuz bir tablo var dediniz. Ne olacak o halde? Sayın Akşener ve İYİ Parti Kemal Bey'in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak?" diye sorduğumda Cihan Bey,

Şayet böyle bir şey olursa İYİ Parti bu konuya itirazını kayda geçirmiş olur. Ondan sonra iki ihtimal var, ya Kemal Bey bu itiraza karşı yeni bir aday önerir ya da kendisinde diretir."

Sizce hangisi daha olası?"

İkincisi gibi görünüyor."

ALTILI MASA ÇOKLU ADAYLA SEÇİME GİDER

O zaman ne olur?"

6'lı Masa bir deklarasyon yayınlayabilir ve çoklu adayla çıkar, İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. 2. tura kalanı destekleyin diyebilir."

Böyle bir senaryo mümkün mü? İYİ Parti aday olarak kimi çıkarır? Ekrem İmamoğlu'nu mu?"

Bakın partide genel hava Ekrem Bey'den yana. Ama İYİ Parti kendi adayını çıkaracaksa bu asla CHP'li bir aday olmaz. Böyle bir şey doğru da değil. Zaten Meral Hanım başından beri bu belediye başkanları için genel başkanlarının göstermesi koşulu ile sıcak bakacağını söylüyor. Ekrem Bey de böyle bir şeye sıcak bakmaz. Böyle bir durumda İYİ Parti kendi içinden bir isim çıkarır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!