Almanlardan dikkat çeken analiz! Türkiye ile Almanya kıyaslandı: Türkiye savaşların seyrini değiştiriyor

Türkiye'nin savunması sanayisinde geldiği nokta Avrupalı ülkelerce takip ediliyor. Savuma sanayindeki milli ve yerli başarıyı bu kez de Almanlar yazdı. Almanya’da Handelsblatt gazetesi, Türkiye ile Almanyayı kıyaslayan bir yazı ele aldı.

Gündem 28.07.2022, 20:31 28.07.2022, 22:16
Abone ol
Almanlardan dikkat çeken analiz! Türkiye ile Almanya kıyaslandı: Türkiye savaşların seyrini değiştiriyor

Alman Gazetesi, Türkiye’nin silah üretim hamlesini tüm ayrıntılarıyla incelediği bir analiz aldı ve iki ülkenin kıyaslamasını yaptı. Analizde Türkiye’nin askeri teknoloji üretiminde benimsediği yerli ve milli üretim anlayışına değinildi.

Türkiye’nin askeri teknoloji üretiminde yerli ve milli üretim anlayışı Avrupa’da manşet olmaya devam ediyor. Yerli üretim İHA/SİHA'lar başta olmak üzere savunma sanayinde yaptığı hamlelerle tartışılmaz bir bölgesel güç haline gelen Türkiye ile ilgili yeni bir analiz, Alman gazete Handelsblatt tarafından yayınlandı.

Alman gazete, "İnsansız hava araçları, savaş ve uçak gemileri: Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayacak hale geliyor" başlıklı analizinde, yerlilik oranını artırma çalışmalarını ara vermeden sürdüren Türkiye'nin attığı adımları inceledi.

Son yıllarda, Almanya, Fransa ve ABD silahlarına olan rağbetin Bayraktar TB2 SİHA'ları sayesinde azalttığını vurgulayan gazete, Türkiye'nin savaşların seyrini değiştirdiğini söyledi.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI, SAVAŞIN GİDİŞATINI BELİRLEYEBİLİYOR

Analizde, "Rus saldırıları başlamadan önce Ukrayna'ya 20'den fazla SİHA sattılar. Gelişmiş cihazlar, Rus kuvvetlerine ciddi darbeler vuruyor, tedarik hatlarını tahrip ediyor. Ukrayna'nın Karadeniz'deki Yılan Adası'nda olduğu gibi Rusların ilerlemesi engelleniyor." İfadelerinin kullanıldığı analizde, "Anadolu'dan gelen nispeten uygun fiyatlı insansız hava araçları, savaşın gidişatını belirleyebiliyor." yorumunda bulunuldu.

SİLAH TESLİMATLARINDA ÖNEMLİ BİR OYUNCU HALİNE GELDİ

Analizde ayrıca, dikkat çeken bir kıyas da yapıldı. Almanya ile Türkiye'yi kıyaslayan gazete, Alman hükümetinin Silahlı Kuvvetlere modern silahlar sağlamak üzere 100 milyar euro harcama yapmayı planladığını söylerken Türkiye'nin yıllar önce çok farklı bir rota çizdiğine değindi.

Analizde, "Türkiye, artık neredeyse tüm silah ihtiyacını kendi kendine tedarik edebiliyor ve uluslararası silah teslimatlarında önemli bir oyuncu haline geldi." ifadesi kullanıldı.

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNİN CİROSU 3 KATINA ÇIKTI

Türkiye'nin, geçen yıl yeni silah sistemlerinin geliştirilmesine yönelik 1.6 milyar dolar harcadığı ve bunun sonucunda 10 milyar dolardan fazla bir tutara denk gelen silah üretimi gerçekleştirdiği belirtilirken Türk savunma sanayisinin cirosunun 3 katına çıktığına yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!