banner2

Alın işte, normalleştik! Şimdi de BAE yatırımlarına bozuk attılar

Dolar yükselirken "Ekonomi yönetimi iflas etti" diyenler, kurlardaki sert düşüşle birlikte ağız değiştirdi. Hollywood'a rahmet okutan senaristler, BAE yatırımı çekmek için hükümetin kuru kasten yükselttiğini bile iddia etti!

Gündem 24.11.2021, 19:21
Abone ol
Alın işte, normalleştik! Şimdi de BAE yatırımlarına bozuk attılar

ABD Doları yükselirken "Ekonomi yönetimi iflas etti" diyenler, kurdaki sert düşüşle birlikte ağız değiştirdi. Sosyal medyada enteresan senaryolar kaleme alan muhalif kesim, kurların Körfez yatırımı çekmek için 'kasten yükseltildiğini' savunmaya başladı. 

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) pek çok sektörde 100 milyar doları bulacağı belirtilen yatırımlarına bozuk atanlar 'kur hareketlerinin planlı olduğunu', 'ucuz Türk Lirası sayesinde BAE fonlarının daha fazla şirkete sahip olma imkanı elde ettiğini' savunuyor. 

Borsa İstanbul'un rekorlar kırdığı, ABD Doları'nın 1,5 liraya yakın değer kaybettiği ve gram altının da 80 liraya kadar düştüğü 24 Kasım 2021 günü, Türkiye'de kaos bekleyenlere hüsran oldu. 

Bu iddilara su taşıyan yayın organlarından Sözcü gazetesi, okuyucularının mobil telefonlarına ardı ardına yolladığı bildirimlerle gelişmelere olan öfkesini belli etti. 

"Dolarda sert hareketler: 12 liranın altına indi" manşeti atan internet gazetesi, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'in gelişini ise şu başlıkla duyurdu: "BAE Prensi Türkiye'de... Niçin geldiği belli oldu!"

Türk dış politikasında 'normalleşmeyi' savunan ve bölge ülkeleriyle yeni bir dönemin başlaması gerektiğini iddia edenlerin Türkiye-BAE yakınlaşmasından duyduğu rahatsızlık ise sürecin en çarpıcı fotoğrafı oldu. 

Onlarca milyar dolar yatırım çeken Türkiye'nin 'Körfez mandasına girdiğini' iddia eden bile var. ABD-Avrupa kaynaklı borç sarmalına girilmesini ve Dünya Bankası ya da IMF'den kredi alınmasını savunanların Türkiye'ye Arap ülkelerinden akmakta olan sermayeye neden karşı olduğu şimdilik bilinmiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!