banner2

Algı, kara propaganda, yalan... Yine toplandılar

Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli korkunç depremler sonrası "Devlet nerede, devlet yok" kara propagandası yürüten ve asrın felaketinden siyaset devşirmeye çalışan muhalefet partilerinin temsilcileri, yeniden bir araya geldi ve algı çalışmalarına devam etti.

Gündem 19.02.2023, 00:22 19.02.2023, 01:30
Abone ol
Algı, kara propaganda, yalan... Yine toplandılar

11 ilde büyük yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle şu ana kadar 40 bin 642 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 108 binden fazla kişi de kurtarıldı.

Depremin meydana geldiği 6 Şubat'tan bu yana depremzedelerin yaralarının sarılması için devletin bütün imkanları seferber edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, önceki gün yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar vatandaşlarımıza 6 milyar 802 milyon 680 bin lira ödeme gerçekleştirilmiştir" dedi.

Depremden siyaset devşirmeye kalkışan muhalefet partilerinin temsilcileri ise devletin sahada olmadığını iddia etti. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Babacan, Ümit Özdağ gibi muhalefet partilerinin genel başkanları, "Devlet yok" kara propagandasıyla algı operasyonlarına girişti.

SİYASİ YAĞMA!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, otoritelerce yakın tarihin en yıkıcı kara depremi olarak işaret edilen depremler üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve hükümeti yıpratma girişiminde bulundu.

"CHP'li belediyelere siyasi tavır var" algısını işleyip çalışmaları sekteye uğratan açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, binlerce insanımızın yaşamını yitirdiği depremleri de "Asrın felaketiymiş..." şeklinde alaycı bir üslupla küçümsedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener de bu kervana katıldı, millet can derdindeyken o ve ekibi seçim derdine düştü. Akşener seçimlerle ilgili "14 Mayıs'a yetişeceğini sanmıyorum. Ama 18 Haziran'a kalacağını sanıyorum" demişti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da depremden siyaset devşiren isimler arasında yerini aldı. Babacan, gittiği yerlerde 'Devlet Yok' algısını yaymak istedi, bu girişimi vatandaş nezdinde tepkiyle karşılandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın "Enkazdan ilk AK Partililer çıkarıldı" yalanına ortak oldu.

ALGI ÇALIŞMALARINA TAM GAZ DEVAM

Altılı masa bugün yine bir araya geldi. Altı partinin genel başkanlarının katıldığı "deprem" gündemli toplantı sonrası yapılan açıklamada, devleti hedef alan kara propagandalar sürdü.

İktidarın barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda yeterli adımları halen atmadığı, bölgede salgın hastalık riskine karşı gerekli tedbirleri de almadığı kaydedilen açıklamada, deprem sonrası yaşanan iç göçle ilgili de herhangi bir planlama ve yönlendirme yapılmadığı iddia edildi.

Tüm hata, kusur, ihmal ve kasıtların apaçık ortada olduğu öne sürülen açıklamada, "Hukuki, idari ve siyasi sorumlular da arşivlenerek dosyalarda ve hafızalarımızda not edilmiştir" denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin en yoğun hissedildiği ve hasar bıraktığı Hatay'da önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Koca, bölgede salgın riskinin kontrol altında olduğunu, "Örnekler deprem gibi afetlerden sonra salgın hastalıkların can yakıcı olabileceğini göstermektedir. Suyun sağlıklı olması halk sağlığının başta gelen şartlarındandır. Bakanlığımızca şebeke suyunun gittiği yerlerle birlikte bin 181 noktada klor ölçümü yapılmıştır. Afet bölgesinde olası bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskler, erken uyarı sisteminin kurulmasıyla şu an kontrol altındadır" diyerek açıklamıştı.

Altılı masa, söz konusu iddialar üzerinden çirkin bir algı operasyonuna girişti.

"BELEDİYELER VE STK'LAR ENGELLENİYOR"

Altı partinin liderleri, "Hiçbir bürokratın inisiyatif alamadığı, her konuda talimatın bir kişiden beklendiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yüzünden acılar ve zayiat katlanarak artmıştır. Afet süreci ne yazık ki iyi yönetilememiş, arama-kurtarma çalışmalarında geç ve yetersiz kalınmıştır. Başlangıçtan itibaren, temel ihtiyaçların temininin ve yardım faaliyetlerinin doğru koordine edilemediği, bunların sonucunda felaketin etkisinin vahim boyutlara ulaştığı acı bir gerçek olarak görülmektedir. Ne yazık ki, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları arasında ayrım yapılmış, bunların sürece dahil edilmeleri hususunda geç kalınmıştır. Kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçilmemiş, tek bir merkezden alınan kararlar çalışmaları yavaşlatmıştır. Kolluk kuvvetlerinin, madencilerin ve iş makinelerinin sahaya geç gönderilmesi, sosyal medya platformlarında bant yavaşlatma, borsanın kapatılmaması gibi akıl dışı uygulamalar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmuş, krizi daha da derinleştirmiştir" açıklamasıyla "Devlet yok" yalanını pekiştirdi.

CHP'Lİ BAŞKAN, "DEVLET NEREDE" DİYENLERE CEVAP VERDİ: "HİÇBİR AYRIMCILIK GÖRMEDİK" DİYEREK HÜKÜMETE TEŞEKKÜR ETTİ

CHP'li Adıyaman Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, sahada canhıraş şekilde vatandaşın yaralarını sarmaya çalışan hükümete teşekkür etti.

"Hiçbir ayrımcılık görmedik" diyen Yıldırım, "Çok büyük bir tahribat yaşadık. İnşallah milletimizin, devletimizin destekleriyle bu sıkıntılardan da kurtulacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

ADAY AÇIKLAMA TOPLANTISI 2 MART'A KALDI

Altılı masanın 13 Şubat'ta bir araya gelerek aday ismini açıklayacağı belirtilmişti ancak deprem felaketi sebebiyle rutin toplantının 2 Mart'a ertelendiği bildirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!