banner2

Aksaray’daki selde kaybolan Asel bebekten acı haber

Son dakika haberleri... Aksaray’daki selde kaybolan 3 aylık Asel bebeğin 5 günün sonunda cansız bedenine ulaşıldı. Ekipler bebeği, olayın yaşandığı bölgenin yaklaşık 800 metre uzağında dere yatağı kenarında selin sürükleyip getirdiği ağaç dallarının altında buldu.

Gündem 08.09.2023, 10:17 08.09.2023, 12:29
Abone ol

Aksaray'da geçtiğimiz pazar akşamı başlayan sağanak sonrası Ihlara yolu Kireçlik mevkiindeki sele kapılarak 1 kişinin öldüğü, 14 kişinin kurtulduktan sonra tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığı selde, annesinin kucağından kayıp akıntıda kaybolan 3 aylık Asel bebekten acı haber geldi.

AFAD, jandarma, polis, UMKE ve gönüllü ekipler, olayın yaşandığı bölgede aralıksız sürdürdüğü çalışmalar bugün de devam etti.

AĞAÇ DALLARININ ALTINDA BULUNDU

Arama kurtarma çalışmalarının 6'ncı gününde ekipler bebeği, olayın yaşandığı bölgenin yaklaşık 800 metre uzağında dere yatağı kenarında selin sürükleyip getirdiği ağaç dallarının altında buldu.

SAVCI BEKLENİYOR

6 gün sonra Asel bebeğin cansız bedenine ulaşan arama kurtarma ekipleri olay yerine gelecek savcıyı bekliyor.

BABA KONUŞTU: SEL GELİP ARABAYI GÖTÜRDÜ

Eşinin Güzelyurt ilçesinde oturan ailesini ziyaret ettikten sonra kent merkezindeki evlerine dönüşte sele yakalandıklarını anlatan tesisatçı baba Nafiz Balcan, şu ifadeleri kullanmıştı;

"Yol yarılınca araba ile durduk, bekliyorduk. O sırada sel gelip, arabayı götürdü. Eşim ile araçtan indik. Nasıl indik, kurtulduk, hatırlamıyorum. O sırada eşimin kucağındaki kızım da Kayıp düşmüş. İnşallah bulunur" Acılı baba Nazif Balcan, arama çalışmalarını gözyaşlarıyla izledi.

''BAŞIMIZ SAĞOLSUN''

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Asel bebeğin cansız bedeninin bulunmasının ardından olay yerinde açıklamada bulundu. 410 kişilik ekibin arama kurtarma çalışmasına katıldığını belirten Kumbuzoğlu, şu ifadeleri kullandı;

"STK'larımız, UMKE'miz, izcilik kulübümüz, askerimiz, polisimiz, emniyetimiz, gönüllü vatandaşlarımız yaklaşık 410 arama kurtarma ekibiyle ve köpeklerimizle, dalgıçlarımızla büyük bir mücadele örneği sergiledik. 7/24 gece gündüz çalıştık. Asel bebeğimizle, yüreğimiz aktı. Ben emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok üzgünüz ama bebeğimizi bulduğumuzdan dolayı ona da mutluyuz. En azından cansız bedenine ulaşmak aileyi de memnun etti, bizleri de memnun etti. Bu sel felaketleri sadece Aksaray'da değil, ülkemizi birçok yerinde cereyan etti. Dolayısıyla sel felaketlerinde vefat eden başta bebeğimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımızın başı sağ olsun. Ölenlerin mekanları cennet olsun, yaralananlara da Allah'tan şifalar diliyorum" 

3 KİLOMETRE UZAKLIKTA BULUNDU

Vali Kumbuzoğlu, Asel bebeğin, kaybolduğu noktadan yaklaşık 3 kilometre ileride balçık içinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi; "Olay yerinden 3 kilometre aşağıda bulundu. Tabi bu selin özelliği dere suyunu tamamen balçıkla kaplanması. Balçık biliyorsunuz, yapıştıran bir özellik taşıyor. Dolayısıyla taş, ağaç parçalarıyla oluşmuş bir balçık aynı zamanda Asel bebeğimizi kavrıyor ve kapatıyor. Bu şekilde aramayı da zorlaştırdı. İş makinelerinin de yardımıyla arkadaşlarımız, değerli arama kurtarma ekibimiz bu balçığı fark ediyorlar. Bebek de küçük olduğu için işin zor tarafı da buydu; ancak fark ediyorlar ve balçığı üstünden alarak bebeğimize ulaşıyorlar. Bulunma şekli bu şekilde."

ASEL BEBEK, KIYAFETLERİYLE BİRLİKTE BULUNDU

Asel bebeğin amcası Enver Balcan, "5'inci günde ölü olarak bulundu. Bir mezarı olacak. Bizim de istediğimiz buydu" dedi.  Asel bebeğin bulunmasının ardından babası Nazif Balcan ve yakınları, o bölgeye geldi. Bir umutla günlerdir bekleyen Nafiz Balcan, gözyaşlarına hakim olamadı. Baba Balcan'ı, yakınları ve kurtarma ekibindeki görevliler sakinleştirmeye çalıştı. Asel bebeği bulan ekiplerden Aksaray Belediyesi İtfaiyesi'nde görevli Miraç Mutlu, bebeğin üzerinde kıyafetleriyle birlikte bulunduğunu belirtti.

''AYAĞINDA ÇORABI DAHİ VARDI''

Mutlu, "Üzerinde kendi elbiseleri mevcuttu. Ayağında çorabı dahi vardı. Ağaç kütüğü üzerinde gelmiş ve  vücudunda fazla bozulma yoktu. Biz tarama yöntemiyle taradığımız için ekip halinde aldık. AFAD ekipleri, itfaiye ekipleri. Bizim itfaiye ekipleriyle birlikte sağ tarafta ağaç küpünün altında yatmış bir şekilde bebeğin naaşını bulduk." dedi.  


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!