banner2

AK Partili Özhaseki'den kentsel dönüşüm açıklaması: Bakanlığım döneminde Antakya'da yalvardım

AK Partili Mehmet Özhaseki, deprem bölgelerinde AK Parti tarafından yürütülen çalışmaları aktardı ve kentsel dönüşüm çabalarının geçmiş yıllarda muhalefet tarafından engellendiğine dikkat çekti. Özhaseki "Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşme karşı çıkıp mani olmak için ellerinden geleni yapanlar bunun vebalinden kurtulamazlar" şeklinde konuştu.

Gündem 20.03.2023, 18:17 20.03.2023, 18:50
Abone ol
AK Partili Özhaseki'den kentsel dönüşüm açıklaması: Bakanlığım döneminde Antakya'da yalvardım

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından AK Partili belediyeler deprem bölgelerindeki belediyelere destek olmak için son sürat çalışıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve AK Parti’li 250 belediyenin deprem bölgesinde çalışma yürüttüğünü anlattı. Özhaseki, ayrıca, Hatay'da geçmiş yıllarda kentsel dönüşüm için yalvardığını fakat karşılık bulamadığını belirtti ve "Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşme karşı çıkıp mani olmak için ellerinden geleni yapanlar bunun vebalinden kurtulamazlar" dedi.

'KARDEŞ BELEDİYELERİMİZLE YARALARI SARACAĞIZ'

Özhaseki, 250 belediyeyi kardeş belediye ilan ettiklerini söyledi ve şu şekilde konuştu:

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin yol açtığı hasarı ortadan kaldırmak için belediye başkanlarımız ve ekipleri ilk andan itibaren sahadalardı. Şimdi ise depremden yoğun bir şekilde etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Osmaniye illeri ile bu illerin ilçelerini AK Parti’li 250 belediyemiz ile kardeş belediye ilan ettik. Kardeş belediyelerimiz, depremden yoğun bir şekilde etkilenen bu yerlerde hayat normale dönene kadar çalışmaya devam edecek. Kardeş belediyelerimizle deprem bölgesinde yaraları saracağız.

'SİYASETTEN UZAK HİZMET EDİYORUZ'

Afet bölgesinde siyasetten uzak, hizmetten yana olduklarını belirten Özhaseki, sözlerine şu şekilde devam etti:

Deprem bölgesinde asla siyaset yapmıyoruz. Algı yapmıyoruz. ‘Mış’ gibi hiç yapmıyoruz. Sadece vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için gayret ediyoruz. Bizim belediyelerimiz iki kare fotoğraf çekinip bölgeden uzaklaşmıyor. Hamdolsun her adım başında farklı bir belediyemizin aracını görmek mümkün. Bizim gayemiz yaraları sarmak. Ötekileştirmeden yapıyoruz bunu. Bu bölge bize oy vermedi, yardım götürmeyelim gibi bir düşüncemiz ve uygulamamız yok. İnsani vazifemizi yerine getirmek için algı oluşturmadan; yalansız, dolansız ve reklamsız yaraları sarmak için gayret ediyoruz.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YALVARDIM'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde Hatay Antakya’ya giderek kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde incelediğini hatırlatan ve kentsel dönüşüm için yalvardığını söyleyen Özhaseki, şöyle konuştu:

Antakya Belediyesi tarafından hayata geçirilmek üzere planlanan kentsel dönüşüm projesinin toplantısına katıldım. Tam 3300 evi kapsayan bir projeydi. O dönemki belediye başkanı kürsüye çıktığında orada toplanan ve fonlanan insanlar protestolarda bulundu. Ben kürsüye çıktığımda ise vatandaşlara adeta yalvararak kentsel dönüşümün bu mahallelerimizde ne kadar önemli ve bir an önce yapılması gerektiğini söyledim. Yarın bir gün deprem olduğunda canları kaybetmeden, evleri iş yerlerini kaybetmeden bu projenin hayata geçirilmesi gerektiğini ısrarla söyledim. Fakat malum cenah tarafından vatandaşımızın aklı bulandırıldı ve kara propaganda yapıldı. Ardından alınan kararları mahkemelere taşıdılar ve onca emek verilen işleri yaptırmadılar. Bu vebalin altından asla kalkamayacaklar. Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşme karşı çıkıp mani olmak için ellerinden geleni yapanlar bunun vebalinden kurtulamazlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!