banner2

AK Parti'nin seçim beyannamesine deprem ayarı! Acil eylem planı yürürlüğe alınacak

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından AK Parti'de seçim kampanya süreci ve beyanname yeniden ele alındı. Olası İstanbul depremi için acil eylem planının hayata geçirilmesi formülü dile getirildi.

Gündem 23.02.2023, 09:15 23.02.2023, 11:26
Abone ol
AK Parti'nin seçim beyannamesine deprem ayarı! Acil eylem planı yürürlüğe alınacak

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş'ta 9 saat arayla meydana gelen ve 11 ili birden etkileyen şiddetli depremlerden sonra Hatay da geçtiğimiz günlerde peş peşe sallandı. Asrın felaketinde can kaybı 43 bini aşarken depremin izleri silinmeye çalışılıyor.

Türkiye'yi derinden sarsan felaketin ardından AK Parti'de seçim kampanya süreci ve beyanname yeniden ele alındı.

14 Mayıs'ta yapılması beklenen 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde can güvenliği, çevre, konut, deprem, Türkiye'nin gelecekteki müdahale süreçleri konuları beyannamede yer alacak.

ŞEHİRLER YENİDEN AYAĞA KALKACAK

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği şehirlerin yeniden ayağa kaldıracak hamleler süratla atılacak. Depremlerin vurduğu yerler yeniden inşa ve ihya edilecek. Deprem sonrası zorunlu olarak şehrini terk eden vatandaşlar yeniden memleketlerine dönecek. Son zamanlarda taratıma konusu haline gelen seçim tarihi ile ilgili de AK Parti kurmaylarının büyük çoğunluğu 14 Mayıs'ta yapılmasını istediği öğrenildi.

ACİL EYLEM PLANI 

Hatırlandığı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte deprem bölgelerini ziyaret etmişti. Erdoğan, Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullanmıştı;

"İstanbul'da rahmetli Kadir Topbaş döneminde tamamlanan, ancak daha sonra uygulamaya geçirilmeyen Deprem Acil Eylem Planını valiliğimiz vasıtasıyla yürürlüğe soktuk" 

81 İL İÇİN YÜRÜRLÜĞE SOKULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu açıklamanın ardından başta İstanbul'daki olası deprem ve ülkede yaşanacak depremlere yönelik, Deprem Acil Eylem Planı masaya yatırıldı. Özellikle İstanbul başta olmak üzere 81 il için yapılacak afet planlarıyla ilgili atılacak adımların seçim beyannamesinde anlatılacak. Seçim propagandası için daha evvel yapılan birçok çalışma durdurulacak.

SEÇİM BEYANNAMESİNE DEPREM REVİZYONU

Seçim beyannamesine deprem revizyonu yapılacak. AK Parti seçim beyannamesine can güvenliği, çevre, konut, deprem, Türkiye'nin gelecekteki müdahale süreçleri girecek. Vatandaşlara olası depremlere karşı alınacak tedbirler, yapılacak projeler detaylı olarak anlatılacak. Beyannamede ekonomi başlığı da önemini koruyacak. Türkiye’ye toplam maliyeti 100 milyar doları bulabileceği değerlendirilen depremin yarattığı ekonomik yıkımın ortadan kaldırılmasına yönelik adımlar atılacak.

MİTİNGLERİN ÇOĞU İPTAL EDİLECEK

Depremin ekonomik boyutu ve vatandaşın hayat standartlarını koruyacak önlemler ve ekonomide atılacak yeni adımlar da beyannamede yer alacak. AK Parti kurmayları, bu süreçte mitinglerin çoğunun iptal edileceğini ya da yapılacak mitinglerin de minimalize edileceğini aktardı. Seçim müziklerinin de yeniden gözden gerileceği ifade edilirken, özellikle deprem bölgelerinde müzik olmayacağı vurgulandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!