banner2

AK Parti'li Bülent Turan'dan muhalefete 23 Nisan tepkisi: Gerçekleri haykırmak boynumuzun borcu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, muhakefetin 'Cumhurbaşkanı TBMM'deki 23 Nisan oturumuna neden katılmadı?' sorusuna yanıt verdi. Yazılı açıklamasında 'gerçekleri haykırmak boynumuzun borcudur' diyen Turan Cumhurbaşkanının oturuma neden katılmadığını teker teker anlattı.

Gündem 24.04.2022, 12:40 24.04.2022, 12:55
Abone ol
AK Parti'li Bülent Turan'dan muhalefete 23 Nisan tepkisi: Gerçekleri haykırmak boynumuzun borcu

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, dün TBMM'de düzenlenen Genel Kurulda, 23 Nisan özel oturumuna dair hedef gösteren bir konuşma yaptı. Bu konuşmanın ardından TBMM'de sözlü atışmalar yaşandı. Öztoç'a yanıt AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi.

'İKTİDAR ALTERNATİFİ OLMASI GEREKEN MUHALEFET BİZDE ZAMAN KAYBI'

Bülent Turan, daha sonra konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"İktidar alternatifi olması gereken muhalefet; bizde zaman kaybı, sığ tartışmaların, gereksiz polemiklerin odağı maalesef. Dünyada ve ülkemizde bu kadar yoğun gündem varken bu polemiklerin kime ne faydası var?

'BAYRAMIN RUHUNA UYGUN OLMAYAN TAVIRLARA ŞAHİT OLDUK'

Son olarak Gazi Meclis’in açılışı ve gözümüzün nuru çocuklarımızın bayramı olan 23 Nisan gibi özel gündemle toplanmamıza rağmen, bayramın ruhuna uygun olmayan tavırlara şahit olduk.

Cevap verirken bile hicap duyuyoruz; ancak gerçekleri haykırmak da boynumuzun borcu. Cumhurbaşkanımızın devlet yönetim tecrübesinin zekatı bile bu muhalefeti ihya eder. Keşke konuştukları kadar biraz tarihe, arşivlere baksalar.

'1982'YE KADAR MECLİS'TE 23 NİSAN ÖZEL OTURUMU OLMAMIŞ'

Bakınız 1982’ye kadar Meclis’te 23 Nisan özel oturumu hiç olmamış. Dolayısıyla Atatürk, İnönü, Bayar, Gürsel, Sunay, Korutürk zaten gelmemiş. Sonraki yıllarda Özal ve Demirel gibi liderler de hiç gelmemiş. Sezer, Gül, Erdoğan zaman zaman gelmiş.

'JETON YENİ Mİ DÜŞTÜ?'

Tabii ki Cumhurbaşkanı Meclis’e gelebilir; ama Cumhurbaşkanı da Meclis Başkanı da benim dercesine her yıl gelen tek isim Kenan Evren olmuş. Tüm programlar, Anıtkabir ziyareti, özel oturumlar, törenler hep Meclis Başkanının riyasetinde yürütülmüş. Meclis Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, 4 yıldır Anıtkabir’deki törenlere öncülük ediyor. Muhalefetin bu durumu yeni gündem yapmasının, halk arasında “jeton yeni mi düştü?  Günaydın!” demekten başka açıklaması olamaz.

Sayın Erdoğan’ın her ilgili törende Anıtkabir’e gittiği herkesin bildiği bir hakikat. Fakat Meclis’in açılış yıl dönümünde yıllardır süregelen teamül Meclis Başkanının öncülüğünde yapılan Anıtkabir ziyaretidir.

'MUHALEFETİN ÇETELESİ ALGI, PROVOKASYON VE İFTİRA İLE DOLU OLMAMALI'

Eğer konu Meclis’teki özel oturuma gelmekse Sayın Akşener’in de başka birçok genel başkanın da katılmadığını hatırlatmak isterim. Bu tartışma sığ ve anlamsız. Muhalefetin çetelesi, algı, provokasyon ve iftira ile dolu olmamalı. Türkiye'nin geleceği için katkı sunmak hepimizin görevi.

Bu kadar rahat yalan söylemek, bu kadar rahat iftira atmak, bu kadar rahat ithamda bulunmak; siyasetin değil, ahlakın ve karakterin konusu."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!