AK Parti ilk metaverse toplantısını gerçekleştirdi

AK Parti'de ilk metaverse toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya TBMM Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal ve Mustafa Elitaş ile AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri'nin katıldı. Toplantı hakkında konuşan Ünal, "Bugün biz bu ilk toplantıda kripto varlıklarla ilgili yaptığımız yasal düzenlemenin aynı zamanda bir değerlendirme toplantısını da gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Gündem 17.01.2022, 23:44 18.01.2022, 01:46
Abone ol
AK Parti ilk metaverse toplantısını gerçekleştirdi

Ünal ve İleri partinin genel merkezindeki farklı odalardan, Elitaş'ın ise TBMM'den katıldığı toplantıda konuşma yapan İleri, metaversenin uzun zaman önce gündeme geldiğini, gelişen teknolojilerle son dönemde popüler bir hale geldiğini belirtti.

"YENİ BAŞLAYAN VE HIZLA GELİŞECEK BİR ALAN"

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve blokzincir teknolojilerinin bu ortamın yapı taşları olduğundan bahseden İleri, "Özellikle blokzincir teknolojileri ile bu dijital varlıklar veya dijital mülkiyet kavramının mümkün olduğu anlaşılmıştır ve bu bağlamda metaverse çalışmaları hız kazanmıştır." dedi.

"Bu alanın yeni başlayan bir alan ve hızla gelişecek bir alan, birçok sektörü de etkileyecek bir alan olduğunu değerlendiriyoruz." diyen İleri, bu alanda Türkiye'nin liderlik alabileceğini ve mevcudiyet gösterebileceğini sözlerine ekledi.

Metaverse ile sanal gerçeklik teknolojilerinden ürün yönetimine, ekonomisinin oluşturulmasına ve inovatif iş modellerine kadar pek çok alanda çalışma yürütülebileceğinin altını çizen İleri, AK Parti olarak bu ekosistemin önünü açmak istediklerini, bu kapsamda da ilk toplantının gerçekleştirildiğini dile getirdi.

TÜRKİYE'DE SİYASİ ALANDA BİR İLKE İMZA ATTILDI

Mahir Ünal ise farklı ortamlardan katılımcılarla siyasi alandaki ilk toplantının gerçekleştirildiğinden bahsederek, "Fiziki coğrafyanın ortadan kalktığı ve internet coğrafyasında farklı şehirlerden, farklı ülkelerden insanların bir gözlük aracılığı ile ortak bir platformda buluşup rahat bir şekilde toplantılarını yapabilecekleri bir ortam." dedi.

Toplantının içeriği hakkında da bilgi veren Ünal, "Tabii bu dijital dönüşümün bir sonucu olarak bu alanda yapılması gereken hem finans anlamında hem hukuk anlamında ciddi regülasyonlar gerekiyor. Biz toplantıda bunları da değerlendirdik. Bugün özellikle kripto varlıklarla ilgili yapılacak yasal düzenleme konusunu konuştuk." ifadelerini kullandı.

Elitaş ise AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığının Türkiye'de siyasi alanda bir ilke imza attığını kaydetti.

Sanal alemden ayrı kalmanın mümkün olmadığını dile getiren Elitaş, "Metaverse üzerinden yapılacak toplantıların ileride daha hızlı bir şekilde geliştirilip hayatımızın önemli bir parçası haline geleceği kanaatindeyim." diye konuştu.

"YASAL DÜZENLEMENİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK"

Toplantıdan sonra açıklama yapan Ömer İleri, AK Parti olarak dijitalin siyasetini yaptıklarını, dijital gelişmeleri siyasetin konusu haline getirdiklerini söyledi.

Dijital ve teknolojik gelişmelerin sadece teknik boyutunun olmadığını, aynı zamanda hukuki, ekonomik ve toplumsal boyutlarının bulunduğunu ve bunların da siyaseti ilgilendirdiğinden bahseden İleri, "Biz AK Parti olarak kripto varlıklardan tutun sosyal medya mecralarına kadar birçok alanda politika geliştirmeye, gerek vatandaşımızı koruyacak ama aynı zamanda Türkiye'deki inovasyon gücünü ortaya çıkartacak açık mevzuatlar ortaya koymaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

İleri, metaverse toplantıda kripto varlıklar üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Mahir Ünal ise "Bugün biz bu ilk toplantıda kripto varlıklarla ilgili yaptığımız yasal düzenlemenin aynı zamanda bir değerlendirme toplantısını da gerçekleştirdik. Bu açıdan son derece faydalı oldu." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!