AK Parti Grup Başkanvekili Ünal: Bedelli af düzenlemesini TBMM'ye sunuyoruz

Son dakika haberleri... AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bakayalara bedelli af düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ünal, ''Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik çalışmamızı TBMM'ye sunuyoruz.'' dedi.

Gündem 20.06.2022, 13:31 20.06.2022, 13:31
Abone ol
AK Parti Grup Başkanvekili Ünal: Bedelli af düzenlemesini TBMM'ye sunuyoruz

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal bedelli askerlik af düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

BEDELLİ AFFI MECLİS'E GELİYOR

7 kanunda yapılacak düzenleme için 20 maddelik bir hazırlık yaptıklarını söyleyen Ünal, "7 kanunda düzenleme değişiklik ön görüyoruz. Teklif 20 maddeden oluşuyor. Meclis Başkanlığı'na sunacağız." dedi.

Ünal'ın açıkladığı düzenlemelerden biri bakaya olanların bedelliden faydalanmalarının önünü açacak düzenleme.

550 BİN ASKER KAÇAĞINI İLGİLENDİRİYOR

550 bin kişiyi yakından ilgilendiren konuya ilişkin Ünal, "Yoklama kaçağı bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayanlar için teklifimizi hazırladık. Teklifimiz, kamuoyunda beddeli yasası olarak konuşulan bakaya yoklama kaçağı olup beddeli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine dair bir düzenlemeyi içeriyor.

DÖVİZLE ASKERLİKTE DÜZENLEME

Yine dövizle askerlik kapsamında ödemeleri gereken miktarı ödemedikleri, veya herhangi bir takvim yılında toplam olarak 184 gün ve daha fazla süre ile yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılmalarına imkan tanınmasını içeriyor." diye konuştu.

MECLİS'E SUNULACAK

Milli Savunma Bakanlığı'nın bedelli miktarlarını belirleyip kamuoyuyla paylaşacağını söyleyen Ünal ayrıca, teklifin açıklamasının hemen ardından TBMM'ye sunulacağını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik için getirilecek affı duyurmuştu. Erdoğan "Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize de bir müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullanmıştı.

ÖĞRENCİ AFFI DA MECLİS'E SUNULACAK

Daha önce gündeme gelen öğrenci affını da bu değişikliklerde yasalaştıracaklarını belirten Ünal, Öğrenci affı ile ilgili düzenlemeri bu hafta meclise sunmayı planlıyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!