banner2

AK Parti'de liste mesaisi! İşte 3 dönem kuralına takılanlar

Seçimlere kısa bir süre kalırken AK Parti’de milletvekili adayları için yapılan temayül yoklamasının ardından başlatılan mülakat süreci bugün sona eriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, listelere son halini verecek. Peki partinin üç dönem kuralına kimler takılıyor? Listede dikkat çeken isimler var. İşte detaylar...

Gündem 01.04.2023, 07:41 01.04.2023, 07:56
Abone ol
AK Parti'de liste mesaisi! İşte 3 dönem kuralına takılanlar

Türkiye, 14 Mayıs'ta sandık başına gidecek ve milyonlarca vatandaş oy kullanacak. Seçimlere kısa bir süre kalırken AK Parti'de liste mesaisi devam ediyor.

AK Parti’de milletvekili adayları için yapılan temayül yoklamasının ardından 27 Mart’ta başlatılan mülakat süreci bugün sona erecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki üst komisyon ise çalışmalarına pazartesi günü başlayacak ve milletvekili listelerine son şeklini verecek.

Daha önce alınan kararla 24., 26 ve 27. dönemi kapsayacağı açıklanan “üç dönem kuralının”, milletvekili listeleri hazırlanırken kesin olarak uygulanacak. Peki partinin üç dönem kuralına kimler takılıyor? Listede dikkat çeken isimler var.

3 DÖNEM KURALINA TAKILAN İSİMLER

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Bülent Turan ve Yılmaz Tunç; AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mehmet Özhaseki , Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ, Nurettin Canikli ve Vedat Demiröz 3 dönem kuralına takılan isimler olarak dikkat çekti. 

BAKAN OLARAK ATANABİLİRLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs tarahinde yapılacak seçimleri kazanması halinde bu isimlerden bazılarının bakan olarak atanabilmesi gündemde. Ancak tersi durum olması halinde parti içinde ciddi tecrübe sahibi bu isimler Meclis’te de yer alamayacak. 

''KABİNE'DE YENİ İSİMLERE GÖREV VERECEĞİZ''

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

"Bakanlarımız bugüne kadar Kabine'de verdikleri hizmetleri 14 Mayıs'tan sonra Meclis'te sürdüreceklerdir. Kabine'de yeni isimlere görev vereceğiz.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!