banner2

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan son dakika Sıla Şentürk açıklaması

Son dakika gelişmesine göre; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Giresun’da 21 yaşındaki Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürülen 16 yaşındaki Sıla Şentürk'le ilgili ayrıntılı açıklama yaptı. Bakanlık davaya müdahil olacağını belirtti. Öte yandan Hüseyin Can Gökçek emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Adliye ye sevk edildi.

Gündem 17.02.2022, 10:41 17.02.2022, 12:10
Abone ol

Giresun'un Erikliman köyünde yaşayan 16 yaşındaki Sıla Şentürk, 21 yaşındaki Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürüldü. Hüseyin Can Gökçek, il dışına kaçmaya çalışırken yakalanarak gözaltına alındı. 16 yaşındaki Sıla Şentürk' ü bıçakla boğazını keserek öldüren zanlı Hüseyin Can Gökçek emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Adliye ye sevkedildi. Türkiye'nin yüreğini yakan cinayetin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi.

İLK UÇAK İÇİN BİLET ALDI

Olaydan sonra taksi çağırarak kaçan Gökçek, Ankara’ya gitmek üzere Ordu-Giresun Havalimanı'na geldi. Burada ilk uçak için bilet aldığı sırada polis ekiplerince kıskıvrak yakalanan Gökçek, Giresun İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Cinayet Büro ekiplerine teslim edilen ve nezarethaneye konulan Gökçek'in, ağlayarak susma hakkını kullandığı öğrenildi. Hüseyin Can Gökçek polisteki ifadesinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında çelik yelek giydirilerek adliyeye getirildi. 

WHATSAPP'TA TANIŞMIŞLAR

Davaya müdahil olacağını açıklayan Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "2020 yılında staj için kurulmuş whatsapp grubunda tanışan S.Ş. ve H.C.G.’nin aralarında duygusal yakınlık gelişmiştir. 22.03.2021 tarihinde bu ilişkinin S.Ş.’nin ailesi tarafından onaylanmaması sebebiyle S.Ş. ailesi tarafından şiddete maruz kalmıştır. Gelişen olaylar neticesinde kız çocuğu ve zanlı birlikte kaçmıştır. Ailenin şikayeti üzerine emniyet kontrol noktasında S.Ş. ve H.C.G. polis memurları tarafından yakalanmıştır. 25.03.2021 tarihinde kız çocuğu S.Ş. hakkında acil koruma kararı alınmış ve Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşa yerleştirilmiştir. Bu süreçte H.C.G. de hakkında yapılan şikayete istinaden tutuklanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda ve aile ile çocuğun ortak istekleri doğrultusunda 12.04.2021 tarihinde kız çocuğu, hakkında danışmanlık tedbiri kararı alınarak ailesi yanına dönmüştür.

10 AYRI SUÇTAN SABIKASI VAR

11.11.2021 tarihinde, S.Ş. hakkında devam eden istismar davasında aile H.C.G.'den şikayetçi olmuş, kız çocuğu ise şikayetinden vazgeçmiştir. Sanığın mahkemeye yüzde 50 oranında engelli olduğuna dair rapor ibraz etmesi ve S.Ş.'nin şikayetini geri çekmesi üzerine H.C.G. mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiştir. Bunun üzerine baba, S.Ş.'nin kurum bakımına alınmasını talep etmiştir. 16.11.2021 tarihinde savcılık kararı ile kız çocuğu S.Ş. hakkında ikinci kez acil korunma kararı alınarak yeniden Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşta korumaya alınmıştır. İlerleyen süreçte S.Ş. yeniden H.C.G.'den şikayetçi olmuş ve ailesi yanına dönmek istemiştir. Aile de çocukları S.Ş.'yi teslim alma talebinde bulunmuştur. 07.12.2021 tarihinde danışmanlık tedbiri kararının devam etmesi kaydıyla kız çocuğu ailesi yanına dönmüştür. 1 ay cezaevinde kalan Hüseyin Can Göçek'in 10 ayrı suçtan sabıkası olduğu öğrenildi.

EN AĞIR CEZAYI ALACAK

20.01.2022 tarihinde danışmanlık tedbiri kapsamında yapılan en son görüşmede, çocuk veya ailesi tarafından herhangi bir risk ve tehdit durumundan bahsedilmemiş ve bu yönde bir başvuruda bulunulmamıştır. 16.02.2022 tarihinde yaşanan cinayetin ardından Bakanlığımız uzmanları, aile ile rehberlik ve psikososyal destek çalışmalarına başlamıştır. 21 yaşındaki failin tutuklu yargılandığı hukuki süreç Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir. Caninin mümkün olan en ağır cezayı alması için davaya müdahil olunacaktır" denildi. 


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!