banner2

AİHM'den skandal ByLock kararı: Tek başına delil sayılmazmış...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, FETÖ üyelerince hazırlanan ve sadece örgüt üyelerinin şifre ile kullanabildiği ByLock'un 'tek başına delil olmayacağına' hükmetti!

Gündem 22.07.2021, 13:28 22.07.2021, 14:42
Abone ol
AİHM'den skandal ByLock kararı: Tek başına delil sayılmazmış...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 15 Temmuz darbe girişiminin ana aktörü Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) lehine olabilecek skandal bir karara imza attı. AİHM, darbe girişiminden birkaç ay öncesine kadar örgütün temel iletişim uygulaması olan ByLock'un 'FETÖ üyeliğine tek başına delil olamayacağına' hükmetti. 

Algoritması FETÖ üyeleri tarafından yazılan ve örgüt yöneticilerinin verdiği kullanıcı adı-şifre ile giriş yapılabilen ByLock'u 'diğer insanların da kullanabileceğine' kanaat getiren AİHM, geçtiğimiz yıllarda Yargıtay'ın verdiği "ByLock FETÖ üyeliğine delildir" şeklindeki hükmün tam tersine bir karara imza atmış oldu. 

Başka delillerle desteklenmediği sürece sadece ByLock kullanıcısı olmanın örgüt üyeliğine delil oluşturmayacağını ileri süren AİHM, sözkonusu kararı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınıp tutuklanan ByLock kullanıcısı eski polis memuru Tekin Akgün'ün başvurusu sonucu aldı. 

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 'özgürlük ve güvenlik hakkı'nı düzenleyen 5. maddesinin üç fıkrasının ihlâl edildiğine hükmetti. Bunlar, 1. fıkrada 'makul şüphe' ile ilgili c bendi, 'makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı' ile ilgili 3. fıkra ve 'tutulma işleminin yasaya uygunluğu hakkında kısa bir süre içinde karar verilmesi' ile ilgili 4. fıkra olarak sıralandı.

AİHM ayrıca Türkiye'nin Akgün'e 12 bin euro tazminat ödemesine ve bin euroluk mahkeme masraflarının karşılanmasına hükmetti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!