banner2

Ağrı-Patnos yolu açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seyahat süresi 35 dakikaya inecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni'ne canlı bağlantı ile katıldı. Düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Projemizin ülkemize yıllık katkısı 70 milyon lirası vakitten, 41 milyon lirası yakıttan olmak üzere 111 milyon lira. Ağrı ile Patnos arasındaki mesafe 1 saat değil 35 dakikada kat edilebilecek. Süren projeleri süratle tamamlayarak yeni projeleri hayata geçirerek tarihi İpek Yolu'nu yeniden ihya etmekte kararlıyız.'' dedi.

Gündem 01.12.2022, 14:16 01.12.2022, 17:44
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni'ne canlı bağlantı ile katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satır başları...

''ÜLKEMİZE KATKISI 111 MİLYON LİRA''

Ülkemize yakışır bir eseri şehrimize kazandırdığımıza inanıyorum. Fırat Nehri üzerinde inşa edeceğimiz santralin baraj alanı üzerinde yapılan Tutak Viyadüğü ile şimdiden ulaşımın aksamasına engel olduk. Projemizin ülkemize yıllık katkısı 70 milyon lirası vakitten, 41 milyon lirası yakıttan olmak üzere 111 milyon lira. Yıllarca milletimizin sadece canını yakmakla kalmayıp refahının da önüne geçenlerin devreden çıkmasıyla Ağrı gerçek kimliğini bulmaya başlamıştır. 

SEYAHAT SÜRESİ 1 SAAT DEĞİL 35 DAKİKA

Ulaşım yatırımlarını kalkınmanın temel altyapısı olarak görüyoruz. Yaklaşık 2 buçuk milyar liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz bu yol sayesinde Ağrı ile Patnos arasındaki mesafe 1 saat değil 35 dakikada kat edilebilecek. Projemizin ülkemize yıllık katkısı 70 milyon lirası vakitten, 41 milyon lirası yakıttan olmak üzere 111 milyon lirayı bulurken, 8 bin 500 tona yakın karbon azaltımına da vesile olacaktır.

''BÖLGEMİZİN ÖNÜNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYORUZ''

Yaptığımız yatırımlarla Ağrı dağının yüceliğinden aldığı güç ve ilhamla tarih boyunca ilmin, sanatın, hikmetin yatağı olmuş bu bölgemizin önünde yeni bir sayfa açıyoruz. Hep söylediğimiz gibi ulaşım yatırımlarını, kalkınmanın temel altyapısı olarak görüyoruz. Karasıyla, havasıyla, demiryoluyla; ulaşım hatlarının tesis edilmediği bir yerde yatırım da olmaz üretim de olmaz istihdam da olmaz.

''TARİHİ İPEK YOLU'NU YENİDEN İHYA ETMEKTE KARARLIYIZ''

Eğitimden sağlığa enerjiden şehirciliğe her alanda benzer yatırımları hayata geçirerek ülkemizin her köşesinde fırsat eşitliğini tesis etmek için çalıştık. Batıda ne varsa doğuda da o olacak dedik. Yıllarca milletimizin sadece canını yakmakla kalmayıp kalkınmasını engelleyenlerin devreden çıkmasıyla Ağrı gerçek kimliğini bulmaya başlamıştır. Süren projeleri süratle tamamlayarak yeni projeleri hayata geçirerek tarihi İpek Yolu'nu yeniden ihya etmekte kararlıyız.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI

Dün açıklanan 2022 yılı 3. çeyrek büyüme rakamları doğru istikamette yürüdüğümüzün en doğru işaretidir. Savaşlara, krizlere, belirsizliklere rağmen 2023 hedeflerine kararlılıkla yürümekle kalmıyor Türkiye Yüzyılı'na hazırlanıyoruz. Biz dünyanın neresine gidersek gidelim muhataplarımıza hep gelin birlikte kazanalım diyoruz. Gelin şehrimize yapacağımız yatırımlarla hem siz hem ülkemiz kazansın.

'HAZIRIZ' 

Diğer yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açılış öncesi yol üzerinde fotoğrafını paylaşarak 'Hazırız' mesajını vermişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!