banner2

AFP uzmanlara sordu: Azerbaycan Ermenistan ateşkes anlaşmasında Türkiye'nin rolü ne?

Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı kazandığı tarihi Karabağ zaferinin ardından Ermeni güçlerinin bir günde neden silah bıraktığı dünya ülkeleri tarafından merak ediliyor. AFP'nin operasyonu sorması üzerine bu durumu 3 farklı nedende değerlendiren uzmanlar, Türkiye'nin rolünün önemli olduğunu altını çizdi.

Gündem 22.09.2023, 11:12 22.09.2023, 12:34
Abone ol
AFP uzmanlara sordu: Azerbaycan Ermenistan ateşkes anlaşmasında Türkiye'nin rolü ne?

Azerbaycan'ın Karabağ'da Ermeni zulmünü durdurmak için başlattığı antiterör operasyonu bir günde  Ermenistan güçlerinin  silah bırakması ve Bakü'nün tüm taleplerini kabul etmesiyle anlaşmaya varıldı. 

ENTEGRASYON İÇİN GÖRÜŞME YAPILDI 

Dün ise Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında, entegrasyon sürecinin ele alınmması için görüşme yapıldı. Bu tarihi görüşme, Karabağ'a yakın bir noktada yer alan Yevlah şehrindeki valilik binasında gerçekleştirildi. Müzakerelere, Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Karabağ'daki Ermenilerle temaslardan sorumlu temsilcisi milletvekili Ramin Memmedov, Karabağ Ermenilerini temsilen David Melkumyan ve Sergey Martirosyan katıldı. Görüşmede, Rus Barış Gücü'nden de bir yetkili yer aldı.

24 SAATTE SİLAHLARI NEDEN BIRAKTI? 

Görüşmenin ana gündemini, Karabağ Ermenilerinin Azerbaycan'a entegrasyonu oluşturdu.Ermenistan'ın niçin 24 saate şartları kabul ettiği ise merak konusu oldu. AFP, bu konuyla ilgili uzmanlardan fikir aldığı bir analiz yazısı yayımladı.

TÜRKİYE GÜÇ DENGESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Entitüsü'nden Jean Radvanyi, Bakü'nün değişen güç dengesinden bahsetti. Radvanyi, "Bakü, Türkiye gibi müttefiklerin desteğiyle silahlı kuvvetlerini güçlendirdi ve böylelikle de güç dengesi değişti" dedi.

SINIR KONTROL NOKTASI KURULMUŞTU 

Bir diğer nokta ise Azerbaycan'ın Laçın koridorundaki adımları. Azerbaycan, Laçın Koridoru'nun başlangıcında, Ermenistan'dan Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı Ermeni silahlı gruplarına insan gücü, mühimmat, mayın ve diğer askeri teçhizatın taşınmasını önlemek için 23 Nisan'da sınır kontrol noktası kurmuştu. Bu durum Ermenistan'da tepkilere neden olmuş, Azerbaycan'dan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusun bu noktadan çift yönlü olarak Ermenistan ve Azerbaycan'a şeffaf ve düzenli geçişleri için uygun koşulların oluşturulacağı, kontrol mekanizmasının Rus güçleriyle koordineli şekilde hayata geçirileceği ifade edilmişti.

PAŞİNYAN YÜZÜNÜ BATIYA ÇEVİRDİ 

Bir diğer neden ise Rusya ile Ermenistan'ın arasının açılması. 2020 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yüzünü Batı'ya çevirmişti.Nitekim, Ermenistan harekat başladıktan sonra Rusya'dan yardım istemiş, ancak Kremlin Ermenistan'ın Avrupa'ya verdiği desteği Erivan'a hatırlatmıştı.Azerbaycan'ın Karabağ'da yasa dışı bulunan Ermeni silahlı gruplarına karşı başlattığı terörle mücadele operasyonun sona ermesinin ardından bölgede tarama faaliyetleri devam ediyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!