banner2

AFAD'da bilim insanlarıyla kritik toplantı! 11 çalışma grubu oluşturuldu: İşte izlenilecek yol haritası

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başkanlığında AFAD'da bilim insanlarıyla depreme ilişkin kritik bir toplantı yapıldı. Toplantıda 11 çalışma grubu oluşturulurken, yapı stoğu ile ilgili politikalar ele alındı ve yeni bir yol haritası çizildi.

Gündem 25.02.2023, 16:58 25.02.2023, 16:58
Abone ol
AFAD'da bilim insanlarıyla kritik toplantı! 11 çalışma grubu oluşturuldu: İşte izlenilecek yol haritası

Ankara bugün kritik bir toplantıya ev sahipliği yaptı. AFAD'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın başkanlık ettiği toplantıda depremle ilgili çalışamalr ve süreç ele alındı.

11 ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULDU

20 akademisyenin katıldığı toplantıda yeni şehirlerin planlanması, lojistik, network yönetimi, eğitim, Ar-Ge, altyapı ve kritik yapılar, diri faylar, sakınım bandı, haritalama ile CBS gibi başlıklarda 11 çalışma grubu oluşturuldu.

Araştırma grupları şöyle:

Mevzuat Geliştirme, Eğitim, Ar-Ge Bilgi Destek ve İletişim, Haritalama ve CBS, Diri Faylar ve Yüzey Faylanması Haritalama, Geoteknik ve Kütle Hareketleri, Yer Hareketleri, Sismik Tehlike ve Senaryo Depremleri, Üstyapı, Altyapı ve Kritik Yapılar, Lojistik Network Yönetimi, Mülkiyet ve Arazi Yönetim, Planlama, Çevre ve Uygun Yer Seçimi.

YENİ ŞEHİR PLANLAMASINDA YER SEÇİMİ KRİTİK ÖNEM ARZ EDİYOR

Deprem bölgesinde yer seçimi süreçlerinde uzman akademisyenlerin desteklerinin yönetilmesi, yüksek deprem riski altındaki iller için acil eylem planları, tüm bilgilerin bir veri tabanında toplanması, mevcut yapı stoku ile ilgili politika belirlenmesi gibi konular, akademisyenler tarafından ele alındı. Toplantıda ayrıca yapı denetim hizmetlerinin iyileştirilmesi ile ilgili öneriler sunuldu, yerel yönetimlerde uzman teknik personel istihdamı konusu görüşüldü, Ar-Ge boyutuyla TÜBİTAK-AFAD iş birliği konuşuldu.Bakan Bilgin, yeni şehirlerin planlanmasında yer seçiminin önemine işaret edip, akademisyenlerden bu konuda katkı beklediklerine söyledi. Kalite kontrol, sismik tasarım gibi konuların da önemli olduğunu belirten Bilgin, atık ve asbest sorununu ilk adımda ele aldıklarını vurguladı.Bakan Varank da depremin etkilediği her alanda yenilikçi çözümlere ihtiyaç olduğunu söyleyerek, özellikle imar ve kalkınma başlıklarında inovatif açılımlar yapmak gerektiğinin altını çizdi.

SAHADA 59 FARKLI KURUMDAN 510 ARAŞTIRMACININ YER ALDIĞI 119 PROJE YÜRÜTÜLÜYOR

TÜBİTAK Başkanı Mandal, deprem sonrasında 'Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı'nı başlattıklarını hatırlatarak, "Şu an sahada 59 farklı kurumdan 510 araştırmacımızın yer aldığı 119 proje yürütülüyor" açıklamasında bulundu.

Projelerin tamamlanmasının ardından kendilerine raporların sunulacağını aktaran Mandal, "Tüm veriler AFAD ile birlikte çalıştığımız ortak bir veri merkezinde değerlendirilecek" dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'yi etkileyen depremlerin ardından hayata geçirilecek politikalara temel teşkil etmesi için Ankara’daki Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kriz Koordinasyon Merkezi'nde toplantı düzenlendi. AFAD ve TÜBİTAK tarafından organize edilen toplantıya bakanlar Varank ve Bilgin’in yanı sıra AFAD Başkanı Yunus Sezer, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar ile Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener katıldı. Toplantıda 20 akademisyen, kendi alanlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak çözüm önerilerini sundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!