banner2

Adnan Oktar cezaevinde de boş durmadı: İlanla bulduğu kadın avukatlarla tam 500 saat...

'Kedicik'leriyle ünlü organize suç örgütü lideri Adnan Oktar cezaevinde de boş durmuyor. İlanla bulduğu kadın avukatlara 500 saat harcayan Oktar'ın, bu kişileri örgüte kazandırmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

Gündem 01.11.2022, 13:26
Abone ol
Adnan Oktar cezaevinde de boş durmadı: İlanla bulduğu kadın avukatlarla tam 500 saat...

'Kedicik'leriyle ünlü organize suç örgütü lideri Adnan Oktar, yasaların kendisine sunduğu avukatlık hakkını cezaevinde istismar ediyor. Örgüte ilişkin davada müşteki olarak yer alan bir kişi, Oktar'ın ilanlar aracılığıyla örgüte kadın avukat kazandırmaya çalıştığını öne sürerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

İhbar dilekçesinde, Marmara Cezaevi'nde hapis yatmakta olan Adnan Oktar'ın avukatlarla 40 günde 527 saat görüşme gerçekleştirdine dikkat çekildi. Verilen bilgiye göre Oktar, 63'ü kadın 83 avukatla görüştü ve bunların sadece 8'inde vekaleti bulunuyor. Kadın avukatlarla toplamda 500 saat, erkek avukatlarla ise sadece 20 saat görüşen Oktar, ilanla bulduğu kadın avukatlar için ayda yaklaşık 150 bin lira harcıyor; beğenmediklerini bir daha görüşmeye çağırmıyor. 

'GENÇ VE GÜZEL AVUKATLAR' BULUYOR

Adnan Oktay, Temmuz 2018'de düzenlenen operasyonda gözaltına alınmıştı.

Oktar'ın dava dosyasında müdafiliğini yapan avukatlarla 15-20 dakikalık periyotlarla görüştüğü vurgulanan dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Dava dosyasında savunma dahi yapmayan, ortalama 2-3 yıl kıdemli kadın avukatlarla ise saatlerce görüşme yapmıştır. Buna karşın sanık müdafileri dava dosyasında 'duruşmaların geç saatlere kadar sürmesi nedeniyle müvekkilleri ile cezaevi görüşü yapamadıkları, dolayısıyla savunma hazırlayamadıkları ve savunma haklarının kısıtlandığı' yönünde itirazlarda bulunmuşlarsa da Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünden gelen yazı, Oktar'ın genç ve güzel kadın avukatlarla görüşmeler yaptığı için görüş trafiğinin çok yoğun olduğunu ve dava dosyasındaki müdafileri ile savunma hazırlamaya vakit bulamadığını, dolayısıyla sanık müdafilerinin itirazlarının gerçeğe aykırı ve davayı uzatmaya yönelik olduğunu açıkça ortaya koymaktadır."

'AYLIK GELİRİM 3 BİN LİRA' DEMİŞTİ

Suç duyurusu dilekçesinde, örgüt üyeleri ile sempatizanlarının sosyal medya platformlarından ve tevkil sitelerinden avukatlık ilanı verdikleri iddiasında bulunuldu.

Bu yöntemle Adnan Oktar ile cezaevi görüşü yapacak genç ve güzel kadın avukatlarla iletişime geçildiği ifade edilen dilekçede, "Görüşülen kadın avukatlar 1000-2000 lira karşılığında Oktar ile görüş yapmak üzere Marmara Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmekte ve görüşmektedirler. Bu görüşmeler için örgüt tarafından 83 avukata bir ay içerisinde toplamda yaklaşık 80 bin ile 150 bin lira arasında para ödenmektedir. Sanık Adnan Oktar'ın mahkeme huzurundaki kendi beyanı ile aylık gelirinin 3000 lira olduğu gözetildiğinde bu miktarların kimler tarafından, hangi amaçla ve nasıl karşılandığı, örgüt fonları tarafından karşılanıp karşılanmadığı ise bir araştırma konusudur" görüşüne yer verildi.

GÖRÜŞMELER KAYIT ALTINA ALINSIN

Adnan Oktar ve örgütünün kullandığı Boğaziçi'ne nazır villa baskın sonrası yıkılmıştı.

Görüşmelerdeki amacın örgüte avukatlardan oluşan bir insan kaynağı sağlamak olduğu savunulan dilekçede, "Bu sistemde tevkil ilanları ile iletişime geçilen avukatlar, Adnan Oktar ile hukuki konuları yahut dava dosyasını görüşmek için değil, örgüte kazandırılmak üzere Oktar'ın beğenisine sunulması için cezaevine gönderilmektedir. Oktar'ın görüşme yaptığı kadın avukatı beğenmesi halinde bu kişi daha sonraki seferler için de görüşmelere gönderilirken, avukatı beğenmemesi halinde o kişi bir daha cezaevine gönderilmemektedir. Oktar'ın kendisine görüşe gönderilen avukatı beğenmesinden sonra, beğenisini kazanan kadın avukatın örgüte kazandırılması için çalışmalar başlamaktadır" denildi.

Dilekçede, Oktar'ın görüşmelerinin savunmaya ilişkin olmadığı öne sürülerek, görüşmelerin sesli ve görüntülü kayıt altına alınarak yeniden kısıtlanmasına, görüşmelerin hangi mali kaynaktan karşılandığının belirlenmesi ve görüşmeleri ayarlayan kişinin örgüt ile bağlantısının araştırılması talep edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!