Yandex Metrica

Sitede Ara

Açıköğretim ikinci üniversitede hangi bölümlere 35 yaş sınırı geldi? 35 yaşından küçükler ikinci üniversite kaydı yaptıramayacak mı?

Açıköğretim ikinci üniversitede hangi bölümlere 35 yaş sınırı geldi? 35 yaşından küçükler ikinci üniversite kaydı yaptıramayacak mı?

Pek çok kişi sınavsız şekilde Açıköğretim bölümlerine ikinci üniversite kaydı yaptırıyordu. 5 bölümle ilgili yaş kısıtlaması kararı alındı. Peki Açıköğretim ikinci üniversitede hangi bölümlere 35 yaş sınırı geldi? 35 yaşından küçükler ikinci üniversite kaydı yaptıramayacak mı?

Gündem

25.06.2024, 11:15

Sınavsız ikinci üniversite kaydını pek çok öğrenci değerlendiriyordu. Açıköğretim fakültelerinde eğitimlerine devam etmek isteyen ve ikinci üniversite diploması almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bu yöntemde yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor. Buna göre sınavsız ikinci üniversite için bazı açıköğretim bölümlerine yaş sınırı getirildi. 

Türk tarihine ışık tutacak keşif! Malazgirt Zaferi'nin kazanıldığı yerde bulundu: Alanda savaşın izlerine rastlandı Türk tarihine ışık tutacak keşif! Malazgirt Zaferi'nin kazanıldığı yerde bulundu:... Haberi Görüntüle

35 YAŞINDAN KÜÇÜKLER SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYDI YAPTIRAMAYACAK MI?

Sınavsız ikinci üniversite kayıtları sadece belli bölümler için kısıtlama getirildi. Buna göre 5 bölümde sadece 35 yaş ve üzeri lisans programı mezunları "ikinci üniversite" kapsamında kayıt yaptırabilecek.

Rıza Kayaalp Olimpiyatlardan neden men edildi? Rıza Kayaalp Olimpiyatlardan neden men edildi? Haberi Görüntüle

HANGİ BÖLÜMLERE 35 YAŞ SINIRI GELDİ?

YÖK'ten, Anadolu, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin rektörlüklerine "sınavsız ikinci üniversite" konulu yazı gönderildi. Buna göre; çocuk gelişimi, felsefe, sosyoloji, tarih ve Türk dili edebiyatı açıköğretim programlarına 35 yaş sınırı getirildi. 

YÖK'ten gönderilen yazıda ikinci üniversite kapsamında yapılacak kayıt işlemlerine ilişkin alınan yeni karara yer verilen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 5 Haziran 2024 tarihli toplantısında, 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7-h maddesi uyarınca, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılından itibaren yükseköğretim kurumlarımız bünyesindeki çocuk gelişimi, felsefe, sosyoloji, tarih ve Türk dili edebiyatı açıköğretim programlarına sadece 35 yaş ve üzeri lisans programı mezunlarının ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmelerine, diğer açıköğretim programlarında ise mevcut uygulamanın devam etmesine karar verilmiştir."

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading