Açık cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izinlerini uzatan önerge Meclis'ten geçti

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle açık cezaevlerindeki hükümlülerin, 31 Mayıs 2022'de sona erecek izin sürelerinin 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin madde TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Gündem 26.05.2022, 00:42 26.05.2022, 01:05
Abone ol
Açık cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izinlerini uzatan önerge Meclis'ten geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı ççık cezaevlerindeki hükümlülerin, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 31 Mayıs'ta sona erecek izin süreleri uzatılıyor.

TBMM Genel Kurulunda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor.

PARTİLERİN ORTAK İMZASIYLA SUNULDU

Görüşmelerde, siyasi parti gruplarının ortak imzası ile sunulan önerge ile teklife, açık cezaevlerindeki hükümlülerin 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek Covid-19 tedbirleri kapsamındaki izin sürelerinin uzatılmasına ilişkin madde ihdas edildi.

Kabul edilen maddeye göre, Covid-19 salgınının Türkiye'de görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar izinli sayılacak.

Salgının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında 2 ayı geçmemek üzere 19 kez uzatılabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!