banner2

Abdi Şahin'le CHP arasında şaşırtıcı paralellik: Erbil'le savaş istemiyoruz

Terörle mücadele konusunda Ankara ile aynı düşünen Erbil, PKK elebaşlarının tepkisini çekiyor. Teröristbaşı Abdi Şahin'in son sözlerinin CHP heyetinin Erbil'deki mesajlarıyla paralellik taşıması ise enteresan bulunuyor!

Gündem 10.09.2021, 12:53 10.09.2021, 14:55
Abone ol
Abdi Şahin'le CHP arasında şaşırtıcı paralellik: Erbil'le savaş istemiyoruz

Amerikan askerlerinin Afganistan'dan apartopar çekilmesi Suriye kuzeyindeki teröristleri tedirgin etti. Washington'un işgal aparatı PKK/YPG, Pentagon'un Suriye'den de çekilebileceği endişesiyle yine DEAŞ(IŞİD)'le mücadele bahanesine sarılarak yardım istedi.

Örgütün Suriye'deki elebaşı 'Mazlum Abdi/Kobani' kod adlı Ferhat Abdi Şahin, ABD'den işgal bölgesine yönelik ekonomik destekleri daha artırmasını isteyerek bunun DEAŞ'la mücadele için önemli olduğunu savundu. 

Dün Washington'daki Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü tarafından düzenlenen çevrimiçi bir seminere bağlantı yaparak buradakilere seslenen Abdi Şahin, komuta ettiği örgütün diğer bölgelere sızma girişinde bulunmadığını, buna rağmen Türkiye'nin ateşkesi ihlal ederek gerilimi tırmandırdığını ileri sürdü. 

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrası El-Kaide, DEAŞ ve Taliban'ın kutlamalar yaptığını söyleyen Abdi Şahin, aynı görüntülerin Suriye'de yaşanmaması temennisinde bulundu. DEAŞ'la mücadele için ABD desteğinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden teröristbaşı "Bölgede gerilim tırmanırsa bu DEAŞ'a yarar" dedi. 

ABD destekli PKK/YPG terör örgütünün elebaşı Ferhat Abdi Şahin.

Şahin, ABD'li askerlerin Afganistan benzeri bir çekilmenin Suriye'de gerçekleşmeyeceğini söylediğini de belirtti. "Suriye'de kalma niyetlerini teyit ettiler. Suriye'de Amerikan varlığının şekli ve etkisi de farklıdır" ifadeleriyle Şahin, Pentagon'un çekilme ihtimaline karşı yaşadığı korkuyu da açığa vurdu. 

Abdi Şahin'in dikkat çeken bir mesajı da Irak'ta Erbil yönetiminin PKK'ya karşı aldığı sert tavırla ilgiliydi. Şahin şunları söyledi: "Kürtler arası diyaloğun başarısı için ön koşul olarak Kuzey Irak'taki gerginlik durdurulmalı. Son 20 yıldır önlemeyi başardığımız Kürt içi çatışmalar konusunda ciddi korkular var. Washington Kürtler arası diyaloğu geliştirme ve farklılıkları sona erdirme yollarını desteklemeli."

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı ve Ünal Çeviköz'ün içinde bulunduğu heyet, Erbil'e giderek temaslarda bulunmuştu.

Şahin'in bu sözleri, CHP heyetinin geçtiğimiz günlerde Erbil'e yaptığı ziyarette verilen mesajları anımsattı. CHP heyeti, başta Mesut Barzani olmak üzere IKBY yöneticileriyle görüşmelerinde, "Vesayet savaşları bitirilmeli, bölgeye barış gelmeli" mesajı vermişti. Erbil-Ankara ittifakından duydukları rahatsızlığı dile getiren PKK elebaşları Murat Karayılan ve Ferhat Abdi Şahin'le CHP'nin aynı görüşü paylaşıyor olma ihtimali endişe konusu oldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!