banner2

ABD'den Türkiye için yeni F-16 kararı! İki satış koşulu maddesi çıkarıldı

ABD, 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin ikisi de çıkarıldı.

Gündem 11.10.2022, 21:45 12.10.2022, 01:48
Abone ol
ABD'den Türkiye için yeni F-16 kararı! İki satış koşulu maddesi çıkarıldı

Birleşik Devletler Senatosu, 2023 yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) savunma bütçesini içeren tasarıya son halini vermek amacıyla toplandı. Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın eklemeler görüşülmeye devam edilirken Kongre kaynaklarından flaş bir bilgi geldi.

TEMSİLCİLER MECLİSİ'NİN DE ÇIKARMASI BEKLENİYOR

New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme de tasarıdan çıkarıldığı bildirildi. Senato, NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek. Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti ancak ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN DİPLOMATİK ÇABALARI ÖNEMLİ ROL OYNADI

Senato'daki bu değişimde, Türkiye'nin Washington'da yürüttüğü diplomatik çabaların etkili olduğu belirtiliyor. Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna da dahil etmişti.

"YUNAN KRİTERİ" DE KALTI

Eklemede Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması hükmü konulurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz konusu satışın ABD’nin önemli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG/PKK terör örgütüne karşı kullanılmamasını ve Türkiye'nin İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!