Yandex Metrica

Sitede Ara

ABD Yunanistan'a yığınak yapmaya devam ediyor! Tatbikat bahanesiyle 15 adet F-15 sevk ettiler

ABD Yunanistan'a yığınak yapmaya devam ediyor! Tatbikat bahanesiyle 15 adet F-15 sevk ettiler

ABD, çeşitli bahanelerle Yunanistan'ın Türkiye sınırına yığınak yapmaya devam ediyor. Şimdi de Castle Forge (Kale Oluşturma) adı altında Yunanistan'ın Larissa Hava Üssü'ne 15 adet F-15 savaş uçağı sevk ettiler. ABD'nin bu adımları 'Türkiye'ye karşı yeni haçlı ittifakı mı oluşturuluyor?' sorusunu beraberinde getirdi.

Gündem

23.01.2024, 18:06

ABD Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamada, Kuzey Karolina, Seymour Johnson Hava Kuvvetleri Üssünde konuşlu, 336. Avcı Filosu, 4. Avcı Kanadından F-15E Strike Eagle uçaklarının, ABD'nin Avrupa-Afrika Hava Kuvvetleri Komutanlığının öncülüğünde düzenlenecek Castle Forge (Kale Oluşturma) tatbikatına katılmak amacıyla Yunanistan'ın Larissa Hava Üssü'ne geldiği bildirildi.

Konu hakkında yapılan açıklamada, Castle Forge tatbikatının, ABD'nin Karadeniz bölgesinde kolektif savunma stratejisine yönelik, NATO müttefikleriyle birlikte çalışabilirliği artıracak şekilde tasarlandığı ve müşterek kuvvetlerin kriz zamanlarında esnek bir şekilde yanıt verme becerisini geliştirmek üzere tasarlandığı vurgulandı.

castle forge

Alevlerle mücadele devam ediyor! Türkiye yanıyor, ciğermiz yanıyor: Birçok ev tahliye edildi Alevlerle mücadele devam ediyor! Türkiye yanıyor, ciğermiz yanıyor: Birçok ev... Haberi Görüntüle

'TATBİKATTAN DAHA FAZLASI'

Castle Forge tatbikatında 15 F-15 uçağının yanı sıra Avrupa Komutanlığının birçok muharebe eğitiminin de yapılacağı belirtilen açıklamada, "Castle Forge'ın bileşenlerinin, kuvvetlerin hızla dağılmasını ve farklı seviyelerde kapasite ve desteğe sahip yerlerden hava gücü sağlamaya devam etmesini sağlayarak hava kuvvetlerinin her zaman potansiyel tehditlere yanıt vermeye hazır olmasını sağlayacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Yunan ordusundan yapılan bir diğer açıklamada ise bu uçakların tatbikattan daha fazlası için ülkede olduğu kaydedildi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, ABD F-15 uçaklarının "Gelişmiş savunma ve agresif havacılık taktikleri, müşterek terminal taarruz kontrolörü (JTAC) ile hava desteği, hava muharebe, koruma, karada ve denizdeki hedeflere taarruz ve donanmaya taarruz desteği konularında" Yunan ordusu ile eğitim yapacağı ifade edildi.

BİLSEM mülakat (bireysel değerlendirme) sonuçları ne zaman açıklanacak 2024? BİLSEM mülakat (bireysel değerlendirme) sonuçları ne zaman açıklanacak 2024? Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'YE KARŞI KURULAN İTTİFAKLARI HAÇLI İTTİFAKINA BENZETTİLER

Yunanistan sınırında böylesi gelişmeler olurken Osmanlı’nın haçlı donanmasına yenildiği İnebahtı deniz savaşının 450’nci yılı, Yunanistan’da kutlandı. Yunan yetkili törenlerde yaptığı konuşmada, şimdi Türkiye’ye karşı kurulan ittifakları o dönemdeki haçlı ittifakına benzetti.

inebahtı

Aynı zamanda uluslararası hukuk ve dış politika profesörü de olan Eğitim Bakan Yardımcısı Sirigos ise İnebahtı deniz savaşındaki Haçlı ittifakı ile Yunanistan’ın bugün Türkiye’ye karşı kurmaya çalıştığı "ittifaklar" arasında bağlantı kurdu. Sirigos, "Bu savaşta, bugün bizim Fransa, Mısır, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle yapmak istediğimiz gibi ittifaklar da önemliydi. İnebahtı Deniz Savaşı, ittifakların güçlü bir rakibi durdurabileceğini gösterdi" dedi. 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading