banner2

ABD ordusu itiraf etti: Kabil’deki hava saldırısında ölenlerin hepsi sivildi

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD'nin 29 Ağustos tarihinde Afganistan'da Kabil Havalimanı yakınlarında gerçekleştirdiği hava saldırısında ölen 10 kişinin hepsinin sivil olduğunu belirterek saldırı için özür diledi.

Gündem 17.09.2021, 22:16 17.09.2021, 23:09
Abone ol
ABD ordusu itiraf etti: Kabil’deki hava saldırısında ölenlerin hepsi sivildi

McKenzie, ABD'nin 29 Eylül tarihinde Kabil Havalimanı’nın yakınlarında gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin soruşturmanın sonucunu duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby'nin günlük gerçekleştirdiği basın toplantısına video konferans yöntemi ile bağlanan McKenzie, “Söz konusu saldırıda 7'si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin DEAŞ/K ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor.” diye konuştu.

McKenzie, saldırıda hayatını kaybeden kişilerin ailelerine başsağlığında bulunarak, “Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. Ben yürekten bir özür diliyorum. Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!