banner2

ABD'li uzman isimden korkutan uyarı: Kuzey Akım boru hattı kullanılamaz hale gelebilir

ABD'de faaliyet gösteren Küresel Güvenlik Analiz Enstitüsünün Eş Direktörü Gal Luft, Kuzey Akım doğalgaz boru hattındaki sızıntılara ilişkin, "Deniz suyu boruya nüfuz ederse içeriden korozyona neden olabilir, bu da ileride sorunlara ve sızıntılara yol açabilir." ifadesini kullandı.

Gündem 03.10.2022, 11:58 03.10.2022, 12:25
Abone ol
ABD'li uzman isimden korkutan uyarı: Kuzey Akım boru hattı kullanılamaz hale gelebilir

Küresel Güvenlik Analiz Enstitüsünün Eş Direktörü Gal Luft, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarındaki sızıntıların enerji güvenliğine etkisini değerlendirdi.

"BORU HATLARININ KULLANILAMAZ HALE GELMESİ MÜMKÜN"

Doğalgaz borusunun içindeki korozyonun boru segmentlerini birbirine bağlayan contaları ve konektörleri etkileyebileceğini belirten Luft, "Boru hattının kullanılamaz hale gelmesi veya onarım maliyetinin çok yüksek olması mümkün. Özellikle boruların neredeyse hiç gelir getirmediği durumlarda bu durum daha muhtemel." diye konuştu.

"KOROZYON YENİ SIZINTILARA YOL AÇABİLİR"

Luft, söz konusu hatların nispeten sığ olduğu dikkate alındığında tamir edilebileceğini vurgulayarak, "Deniz suyu boruya nüfuz ederse içeriden korozyona neden olabilir, bu da ileride sorunlara ve yeni sızıntılara yol açabilir. Dalgıçlar hasarı tam olarak tespit edene kadar onarımın ne kadar süreceğini bilemeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ ALTYAPILARI SAVUNMASIZ

Boru hatları ve internet kabloları gibi denizaltı altyapılarının "son derece savunmasız" olduğunu dile getiren Luft, insan kaynaklı saldırıları önlemenin çok zor olduğunu söyledi.

Luft, teorik olarak bu boru hatlarına çeşitli sensörlerin yerleştirilebileceğini, ancak bunların maliyetli olduğunu, boruların inşa ve bakımını daha pahalı hale getirdiğini aktardı.

Baltık Denizi'nde bu hafta Rusya'dan Avrupa'ya doğal gaz taşıyan boru hatlarında sızıntılar meydana gelmişti. Bazı Avrupa ülkeleri, sızıntıların sabotaj sonucu olduğunu ifade ederken bunu kimin yapmış olabileceğine dair bilgi verilmemişti.

SABOTAJ İDDİALARI

Söz konusu sabotajın arkasında ABD ya da Rusya olduğuna dair iddialar da gündeme geldi.

Kuzey Akım 1 boru hattı, Baltık Denizi altında Rusya'dan Almanya'ya yılda 55 milyar metreküp gaz taşıyordu. Rusya, bu boru hattından gönderdiği gazı kademeli olarak azaltmış ve eylül başında vanayı kapatmıştı.

Diplomatik zorluklara rağmen inşası tamamlanan Kuzey Akım 2 boru hattı ise hiç devreye alınamamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!